4 października 2024 roku o 17:00 startuje 13. „Noc w Instytucie Lotnictwa”. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu i nauki.
Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, a w poprzedniej edycji odwiedziło go ponad 52 000 osób w zaledwie 6 godzin. Jak mówi dr inż. Witold Witowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytut Lotnictwa – będzie można w tę noc zobaczyć wiele elementów związanych z współczesnością i historią lotnictwa.
– Udostępniamy zwiedzającym możliwość zobaczenia laboratoriów, w których prowadzone są badania zarówno na potrzeby badań lotniczych, kosmicznych, bezpieczeństwa statków powietrznych czy bezpieczeństwa ruchu powietrznego. Do tych laboratoriów normalnie dostępu nie ma, a wszyscy chętni będą mogą zobaczyć m.in. tunele aerodynamiczne czy wyrzutnię, z której 3 lipca rakieta osiągnęła próg kosmosu. Dostępne dla zwiedzających będą też elementy rakiet, modele i wiele symulatorów – dodaje naukowiec.
Zostaną zaprezentowane obszary związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem, ale nie tylko. Wydarzenie to okazja do spotkania pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, inżynierów, astronomów, kosmonautów i naukowców.
– Szczególnym zainteresowaniem w tym roku cieszą się nasze doświadczenia w badaniu kosmosu, w budowaniu silników rakietowych na czyste paliwa, super stężony nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona, taką jaką Państwo możecie spotykać u fryzjera. To u nas stężona do ponad 98% służy do wynoszenia rakiet na orbity niskie w okolicach 100 km nad powierzchnią Ziemi. Poza tym jest bardzo ciekawy i ambitny plan spotkań i wykładów. Można będzie spotkać się i porozmawiać z konstruktorami samolotów i rakiet kosmicznych – zaznacza dr inż. Witold Witowski.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start 4 października o godzinie 17:00 w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przy al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.