Obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski
Synod o synodalności, uczelnie katolickie i teologiczne czasopisma naukowe były głównymi tematami obrad Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczą w niej rektorzy uczelni katolickich i dziekani wydziałów kościelnych.
Rada ma swoje stałe zadania – mówi ksiądz profesor Piotr Tomasik, dziekan wydziału teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i konsultor rady.
– To proces nauczania na uczelniach wyższych i akredytacji tych kierunków, które prowadzą uczelnie teologiczne kościelne. Również sprawa czasopism teologicznych, prawnokanonicznych, z zakresów filozofii chrześcijańskiej, nauk o rodzinie – to jest to spektrum, którym zajmuje się radę naukowa Konferencji Episkopatu Polski – wyjaśnił.
Jednym z problemów, jakie podjęła rada naukowa jest zmiana punktacji czasopism naukowych, związanych z tematyką religijną.
– Powinna być dbałość na wydziałach o jakość tworzenia czasopism naukowych. Tych czasopism przestanie powinno być zbyt wiele, bo wtedy jakość przeradza się w ilość. Mówiliśmy również o tym, że te nasze czasopisma powinny mieć punktację, podobną do czasopism ze świeckich dziedzin, zwłaszcza humanistyki i nauk społecznych – dodaje ks. Piotr Tomasik.
Wydziały kościelne uważnie przyglądają się także Synodowi o synodalności.
– Oczywiście synod jeszcze trwa, więc jakie będą jego ostateczne skutki, wnioski – jeszcze na to czekamy. W oczywisty sposób wydziały teologiczne chcą uczestniczyć w tej refleksji nad Kościołem, jaką proponuje synod i jaką proponuje również program duszpasterski – zaznacza dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
Coroczne spotkanie Rady Naukowej jest okazją do podsumowania mijającego roku akademickiego. Rada zajmuje się także dokumentami kościelnymi, kontaktami Episkopatu z uczelniami wyższymi oraz opiniowaniem wniosków o nadanie tytułu naukowego profesora.
Wojciech Dudkowski