Uroczyste apele, przemarsze pododdziałów, pokazy lotnicze oraz pikniki, a także wystawy militarne i pokazy filmowe – to atrakcje, w których od rana można było uczestniczyć w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości w stolicy była odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości zorganizowanej w południe wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu.
Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu zapewniał o zaangażowaniu Polski we wspólne bezpieczeństwo w ramach NATO. Mówił o przywiązaniu Polski do postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego i deklarował, że na Polaków sojusznicy zawsze mogą liczyć.
– My ze swojej strony z całą pewnością dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym artykułu 5 o kolektywnej obronie – powiedział. Zapewnił, że Polska będzie dotrzymywała zobowiązań dotyczących także współpracy gospodarczej.
– Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała – podkreślił prezydent.
Prezydent Andrzej Duda podziękował też osobom odpowiedzialnym za modernizację Sił Zbrojnych. Mówił o zapowiadanym, „spektakularnym wzmocnieniu” wojsk lądowych i sił pancernych. Prezydent zauważył, że najnowszy sprzęt daje większe bezpieczeństwo. Chodzi o to – jak tłumaczył – żeby nasi żołnierze mogli służyć bezpiecznie i skutecznie oraz mieli pewność, że to co otrzymują, na czym mają służyć – bronić Ojczyzny, a kiedy trzeba bronić także i innych – jest „najlepszym, co można było w ogóle w danym momencie mieć”.
Andrzej Duda wspomniał także o wyjątkowym znaczeniu Bitwy Warszawskiej. „Wczoraj i dzisiaj w szczególny sposób składamy hołd na grobach żołnierzy wielkiej Bitwy Warszawskiej. Oddajemy Im cześć. Zwycięstwo to wpisało się na trwałe w historię Polski, Europy i świata”- mówił prezydent.
Jednocześnie zaznaczał, że 15 sierpnia to nie tylko czas pamięci o bohaterstwie żołnierzy, ale również czas refleksji nad naszym obecnym i przyszłym bezpieczeństwem. Prezydent zauważał, że sojusze, do których przynależy dziś Polska, „często pisane są krwią żołnierzy”, a „za bezpieczeństwo i wolność, nasze i wasze, żołnierze czasem oddają życie”. „Wróciliśmy z misji w Afganistanie. Została zakończona, ale 44 rodziny straciły swoich najbliższych – żołnierze polegli. Ponad 1000 żołnierzy i pracowników wojska odniosło rany. To jest cena jaką płacimy” – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podziękował wszystkim żołnierzom i żołnierzom sojuszniczym, za to, że służą i bronią naszego bezpieczeństwa. „To obecni tutaj żołnierze i pracownicy wojska, to ich rodziny, ich najbliźsi, to bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, to wreszcie także i w szerszym wymiarze bezpieczeństwo Europy i Świata. Dziś te sojusze – wierzę w to głęboko – są mocne” – mówił Andrzej Duda.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podkreślał historyczne znaczenie „Cudu nad Wisłą”. Minister mówił, że zwycięstwo na przedpolach Warszawy w 1920 uratowało wolność nie tylko Polski, ale i całej Europy. „Zebraliśmy się, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 roku odparli nawałę bolszewickiej Rosji, którzy uratowali niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, którzy uratowali także wolność Europy” – zauważał. Szef MON dodał, że dzisiejsze święto to nie tylko wspomnienie wydarzeń historycznych, ale także wskazanie na wyzwania, które niesie ze sobą przyszłość.
„Zbieramy się w dniu Święta Wojska Polskiego również dlatego żeby podziękować dzisiejszym żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę” – mówił. Zauważył, że choć w tym roku nie odbywa się defilada, to w 30 miejscowościach zorganizowano pikniki pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. „To zadanie jakie stoi przed nami, żeby zrealizować testament naszych przodków” – powiedział minister.
Po uroczystości zmiany wart na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierze przemaszerowali ulicami centrum Warszawy.
Z okazji Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej prezydent przyznał odznaczenia wojskowe siedmiu żołnierzom. Mianował również siedmiu oficerów na generałów brygady oraz dwóch na generałów dywizji.
Podpisał też ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej. Pałacu Saskiego. Według założeń, odbudowa tego kompleksu zabudowań centrum stolicy ma mieć charakter symboliczny i praktyczny. Odbudowa Pałacu Saskiego jest elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że zespół budynków, który będzie odbudowany był niegdyś jednym z symboli Warszawy, obok Zamku Królewskiego i Łazienek Królewskich. Jak przypomniał – „tam był przed II Wojną Światową Sztab Generalny Wojska Polskiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i wiele innych instytucji”.
Andrzej Duda wskazał, że rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego to ważny moment, który symbolizuje to, co było parwdą o II Wojnie Światowej – „że to Polska i Polacy byli ofiarami II Wojny Światowej, że to my zostaliśmy napadnięci, to nasze państwo było okupowane i zniszczone na skutek tej napaści i bestialstwa. To nam są winni za straty poniesione podczas wojny i bezczelnością jest twierdzić, że Polska i Polacy są komukolwiek cokolwiek winni w związku z II Wojną Światową.” – powiedział.
Projekt ustawy, będącej inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy, przygotował specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta i Biuro Programu „Niepodległa”. Sejm przyjął ustawę 11 sierpnia.
Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Było to pierwsze od końca I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo polskiego wojska nad armią państwa, które jeszcze niedawno było jednym z trzech naszych zaborców.
IAR