W niedzielę 1 czerwca 2014 w godzinach 12.00-16.00 zapraszamy na O! TWORZĘ SIĘ – twórczy piknik rodzinny, który odbędzie się w Parku przy Parafii M.B. Królowej Polski w Aninie. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Warszawa.
„O! TWORZĘ SIĘ” to projekt interdyscyplinarny, który łączy w sobie działania artystyczne, edukacyjne oraz z zakresu integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Ideą imprezy plenerowej jest ukazanie osób niepełnosprawnych jako osób aktywnych i twórczych, integrujących społeczność lokalną. W zielonej przestrzeni parku niepełnosprawni artyści: muzycy, aktorzy oraz animatorzy zaproszą mieszkańców Warszawy, małych i dużych, do wysłuchania koncertów, obejrzenia spektakli oraz wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła, tańcach afrykańskich i zabawach integracyjno-sportowych.
Program:
· WARSZTATY KREATYWNY ARTYSTA
Podczas warsztatów będą wytwarzane kwiaty z różnorodnych materiałów recyklingowych, ekologicznych, naturalnych. Celem tych aktywności jest edukacja w działaniu: w zakresie zainteresowań artystycznych, ekologicznego stylu życia oraz integracja środowisk społecznych. W czasie warsztatów wszyscy zostaną zaproszeni do zajęć dających możliwość pobudzania kreatywności, wyobraźni. To działanie integrujące pokolenia i środowiska społeczne oraz aktywizujące osoby niepełnosprawne, które będą wsparciem dla instruktorów warsztatów.
· KONCERTY MUZYKI ETNICZNEJ
Zespół Wielbłądy
Ich muzyka inspirowana jest głównie afrykańskim bluesem, czyli multikulturową mieszanką takich gatunków, jak afro blues i desert blues. W muzyce zespołu pobrzmiewają wpływy południowosaharyjskie, czyli muzyka Tuaregów i wyraźne inspiracje malijskim gitarzystą Ali Farka Touré. Całość przeplatają wpływy klasycznego bluesa, gatunku, który zrodził się w rejonie rzeki Missisipi. Jako że spotkanie tradycji jest nieodłącznym elementem twórczości tych muzyków, tak i tutaj odnajdziemy rytmy i brzmienia muzyki arabskiej, perskiej, a nawet ormiańskiej. W utworach Wielbłądów znalazło się również miejsce na polski folklor, który w postaci tematów oberka przeplata się z subtelnymi, afrykańskimi melodiami. Wielbłądy grają muzykę liryczną, ale nie brakuje im dynamizmu i funkującego groove’u, a całość uzupełniają wyśmienite wokalizy Gwidona Cybulskiego, śpiewane w wymyślonym przez niego samego języku.
Tikaua Band to zespół, który współtworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i instuktorzy pasjonaci działający w Stowarzyszeniu „Chata z pomysłami”. Muzykę z własnymi tekstami wykonują na oryginalnych instrumentach etnicznych (balafon, djembe, digeridoo, udu, kij deszczowy). Zespół ma za sobą wiele koncertów na warszawskich imprezach plenerowych tj. „Miasto Miłosierdzia”, Piknik Obywatelski, a także w Kino-Kawiarni „Stacja Falenica” oraz w szkołach integracyjnych. Muzyka etniczna i gra na instrumentach afrykańskich jest dobrym środkiem ekspresji muzycznej dla uczestników warsztatów i świetnym sposobem na ich integrację. Zespół wydał płytę pt. „Jedziemy na Śląsk” (2011), a w tym roku planuje wydanie drugiej płyty.
· SPEKTAKLE TEATRALNE
Teatr Klamra to teatr alternatywny wpisujący się w krąg „teatru dla życia” działający w ramach Stowarzyszenia „Chata z pomysłami” w Aninie. Aktorami Klamry są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, animatorkami – absolwentki warszawskiej Akademii Teatralnej. Z teatrem od wielu lat współpracowali aktorzy Teatru Węgajty Nela i Daniel Brzezińscy, którzy przygotowali spektakle pt. „Cienie”, „Historie dzieciństwa” oraz „Sen” wg Shakespeare’a z muzyką na żywo, a także Wiktoria Siedlecka-Dorosz – spektakle „Zmiana/Przemiana” (2012), „Tomuś Czarodziej” (2013) na podstawie tekstów Janusza Korczaka. „Klamra” to przede wszystkim grupa przyjaciół, dla której teatr jest dobrym pretekstem do spotkań z innymi, a także miejscem realizacji swoich pasji i zainteresowań.
Grupa teatralna ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Aninie to prezentacja efektów pracy teatralno-ruchowej osób z niepełnosprawnością odbywającej się podczas codziennych zajęć w ośrodku. Teatroterapia zastosowana w codziennej pracy polega na rozwijaniu świadomości ciała, pracy z emocjami, jest elementem budowania grupy, daje poczucie sprawstwa poprzez wspólne tworzenie scenariusza spektaklu.
· TAŃCE AFRYKAŃSKIE
Taniec afrykański to ruch, rytm i energia, możliwość wspólnej, radosnej zabawy – dla osób mniej i bardziej sprawnych, dla dzieci i seniorów. Zgodnie ze słowami: „Pan wiedział ,że taniec to radość życia, radość świata, radość z własnego ciała i obdarzył je tęsknotą za nim. Tęsknotą za tym co niemożliwe, po to aby zarażały nią ludzi… To jest dobre mówił Pan huczącym, potężnym głosem patrząc jak jego dzieci tańczą„ D. Terakowska „Poczwarka”.
· MAM TALENT
Wystawa nietuzinkowego rękodzieła i prac plastycznych osób niepełnosprawnych: ceramiki, biżuterii, malarstwa.