„August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” – to nazwa wystawy, która od piątku (6.11.) będzie prezentowana w głównej siedzibie Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie. Organizowana jest w ramach drugiej edycji Projektu Zamoyski 2017-2021 prowadzonego we współpracy z Muzeum Narodowym.
Wystawa będzie składa się między innymi z rzeźb i archiwum Andrzeja Zamoyskiego.
– Otrzymaliśmy archiwum po Auguście Zamoyskim w 2007 roku od pani Heleny Zamoyskiej, czyli wdowy po artyście. Znalazły się tam arcyciekawe rzeczy zupełnie nieoczekiwane i niezwiązane z artystą. Znalazły się tam między innymi zapisy nutowe utworów skreślonych ręką Franza Liszta i Roberta Shumana – mówi Maryla Śledzianowska z Muzeum Literatury.
Wystawa będzie dostępna w warszawskim muzeum do maja 2020 roku, a później przeniesie się do innych miast w Polsce.
– Uznaliśmy, że jest to wystawa z dużym rozmachem i powinna być dostępna przez dłuższy czas. Dobra wiadomość jest też taka, że po maju ona ruszy w Polskę i będzie w Poznaniu, Zakopanym i Lublinie. Tamtejsze muzea czy to narodowe czy miejskie przejmą ją i dostosują do swojej przestrzeni tworząc własne rozwiązania scenograficzne. Także nie trzeba tylko przyjechać do stolicy, żeby z Zamoyskim sobie pogadać – mówi dyrektor muzeum, Jarosław Klejnocki.
Wystawa jest współfinansowana przez samorząd Mazowsza.
Wypowiedź Jarosława Klejnockiego:
Wypowiedź Maryli Śledzianowskiej:
Bartosz Święciński