Od początku wakacji na Mazowszu utonęło 10 osób, a w całej Polsce aż 131. Alkohol i brawura to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą – informuje warszawska policja rzeczna. Niestety w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba utonięć rośnie.
– Na Mazowszu w miesiącu lipcu odnotowaliśmy aż 10 utonięć. W porównaniu w skali kraju jest to do tego momentu aż 131. Widać tutaj tendencja wzrostową względem ubiegłego roku, gdzie w tym samym okresie mieliśmy 192 aż do końca wakacji, czyli liczby rosną – mówi starszy sierżant Maciej Stankiewicz z Komisariatu Rzecznej Policji w Warszawie.
Policjanci apelują o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Dbając o bezpieczeństwo własne oraz osób, nad którymi sprawujemy opiekę.
– Pamiętajmy, że woda to ogromny żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Każde takie zdarzenie to wiadomo ogromne cierpienie dla rodzin nad stratą bliskich. Dlatego pamiętajmy wchodząc do wody zachowajmy zdrowy rozsądek i rozwagę, żeby ktoś będąc na plaży obserwował nas, będąc w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie najlepiej nad bezpieczeństwa będzie czuwał ratownik – dodaje policjant.
Wakacje nie zwalniają z myślenia. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
– Nie chodźmy do wody rozgrzani. Przed wejściem, zmoczmy klatkę piersiową, kark i szyję, żeby uniknąć tego wstrząsu termicznego. Nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj około 20% wypadków utonięć zdarza się po alkoholu.
Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych, nie pozostawiamy ich samych w wodzie i miejmy ich cały czas na oku – podkreśla starszy sierżant Maciej Stankiewicz.
Miłośnikom sportów wodnych przypominamy o konieczności założenia kamizelek ratunkowych. Bądźmy czujni nad wodą. Obserwujmy co dzieje się wokół nas, bo być może ktoś obok nas będzie potrzebował pomocy. Jeśli nie mamy możliwości i nie jesteśmy przeszkoleni wzywajmy pomoc dzwoniąc na numer 112.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.