Ukazuje wolność od grzechu i do tego nas zachęca. W tym roku 8 czerwca Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. O Sercu Maryi pisał już Łukasz Ewangelista. A pierwsze ślady kultu Jej Serca spotykamy w XII wieku.
W sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W tym roku wypada ono 8 czerwca. Ta uroczystość podkreśla szczególną rolę Maryi w historii zbawienia – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
– Pojęcie Niepokalane Serce jest związane z wolnością od grzechu Najświętszej Maryi Panny, a więc z Jej zupełnie wyjątkową rolą w historii Kościoła. Bo każdy z nas zmaga się z grzechem. Maryja była od grzechu wolna. I to Jej serce jest sercem współczującym. Szczególnie w Fatimie Matka Boża ukazała cierpienie swojego serca związanego z grzechem ludzkości – wyjaśnia Radiu Warszawa dominikanin o. Stanisław Tasiemski.
Serce Maryi jest w pełni zjednoczone z Jej Synem.
– W sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzimy liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To jest zwrócenie uwagi, że serce Maryi, jak gdyby bije tym samym rytmem jak Serce Pana Jezusa. Jest ono tym sercem, które bardzo nas kocha i pragnie naszego szczęścia, czyli naszego zbawienia – dodaje duchowny.
Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi rozkwitło szczególnie po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi w 1854 roku. Jednak bardzo przyczyniły się do tego kultu także objawienia w Fatimie, w roku 1917. W dniu 13 października 1942 roku, w 15-lecie objawień fatimskich, papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi. Na cały Kościół rozszerzył święto Niepokalanego Serca Maryi ten sam papież 4 maja 1944 roku. Do reformy liturgii w 1969 roku obchodzono je 22 sierpnia, na zakończenie oktawy Wniebowzięcia NMP. Obecnie jest to sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego.
K.J.