Nie bądź obojętny wobec przemocy. Rusza nowa kampania w Warszawie
W piątek 1 września rusza nowa kampania Miasta stołecznego Warszawy o nazwie „Sztuka reagowania na przemoc”. Motywem przewodnim jest sygnalizowanie przemocy domowej. Akcja dotyczy przede wszystkim dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
Rozpoczęcie kampanii planowane jest na 1 września 2023 roku. Pierwsze działania to ekspozycja grafik w przestrzeni publicznej. Kolejne to emisja spotów w komunikacji miejskiej, przekazy w internecie oraz mediach społecznościowych. Kampania obejmuje swoim zasięgiem całą Warszawę.
– Chcemy nie tylko zwiększyć świadomość warszawiaków, ale także uwrażliwić ich na te kwestię. Jednocześnie chcemy pokazać jak w takiej sytuacji postępować i jak przypadki przemocy sygnalizować. Zjawisko przemocy w rodzinie, agresywnych zachowań wobec członków rodziny niestety nadal występuje – mówi Jakub Leduchowski z warszawskiego ratusza.
Kampania promuje międzynarodowy znak zamykanej dłoni „Pomóż mi”. To symbol, który powinien być rozpoznawalny przez ogół społeczeństwa oraz powszechnie znany osobom doznającym przemocy. Jest dyskretnym sygnałem, który wysyła się do kogoś znajomego lub całkowicie obcej osoby informując o tym, że jest się osobą doznającą przemocy. Znak „Pomóż mi” to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Kampania wzywa do działania i niezwłocznego dzwonienia pod nr 112 w przypadku zobaczenia takiego znaku.
Według oficjalnych danych, w minionym roku w Warszawie, liczba osób doświadczających przemocy w rodzinie wynosiła prawie 6,5 tysiąca. W tym niemal 3 tysiące to dzieci, a 2916 osób – to kobiety.
Niestety odnotowywany jest ciągły wzrost liczby osób doznających przemocy, który w 2022 roku zwiększył się o 4,37 procent w stosunku do 2021 roku. Natomiast liczba osób stosujących przemoc przekroczyła w 2022 roku 4 tysiące. Zauważalnie wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych i mailowych od osób potrzebujących pomocy – informuje stołeczny ratusz.
Krzysztof Jędrasik