Kościół świętego Wojciecha i Stanisława przy ulicy Wolskiej był świadkiem straszliwych wydarzeń związanych z Rzezią Woli, dokonaną podczas Powstania Warszawskiego. Jutro w południe rozpocznie się tam spacer historyczny, podczas którego przewodnicy przybliżą historię tamtych wydarzeń.
– W tym miejscu Niemcy urządzili obóz przejściowy, przez który w ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego przeszło około 90 tysięcy mieszkańców Warszawy. Sceny, jakie rozgrywały się w tym kościele, były można powiedzieć dantejskie. Kościół jest po prostu naocznym świadkiem bestialstwa niemieckiego wobec cywilów. Również teren przykościelny jest miejscem, gdzie wykonywano egzekucje na niewinnych kobietach i dzieciach, mężczyznach i osobach starszych – mówi Piotr Brulikis, przewodnik i organizator spaceru, redaktor profilu Rzeź Woli Warszawa 1944 na Facebooku.
Uczestnicy odwiedzą wiele miejsc pamięci związanych z masową egzekucją mieszkańców.
– Przejdziemy ulicą Wolską, gdzie zatrzymamy się przy miejscu pamięci dawnej fabryki Kirchmajera i Marczewskiego w miejscu, gdzie Niemcy zamordowali 30 redemptorystów z parafii przy ulicy Karolkowej. Następnie dawne miejsce fabryki Ursus. To miejsce słynnego wspomnienia pani Wandy Felicji Lurie, która będąc z trojgiem dzieci i w ósmym miesiącu ciąży, przeżyła cudem, mimo że trójkę dzieci rozstrzelano na jej oczach. Następnie obok dawne miejsce fabryka Tranaszka, miejsce gdzie również były masowe rozstrzeliwania i egzekucje – dodaje przewodnik.
Spacer po Woli to pierwsza z serii wycieczek po mieście, upamiętniających ludność cywilną, poległą w Powstaniu Warszawskim.
– Trzeba powiedzieć również o zbrodni dokonanej na warszawskiej Ochocie. Taki spacer również będzie realizowany przez mnie i przez Muzeum Dulak 121 w Pruszkowie. Zapraszamy 11 sierpnia, godzina 12. Warto wspomnieć także inne dzielnice: Stare Miasto, Mokotów, Śródmieście, Powiśle – cała Warszawa, ludność cywilna poniosła ogromną ofiarę ze strony niemieckiej – podkreśla nasz rozmówca.
Szczegóły dotyczące wszystkich planowanych spacerów można znaleźć na facebookowym profilu Rzeź Woli Warszawa 1944.
W.D.