Nawiedzenie świętej Elżbiety – to motyw 20 obrazów trzeciej wystawy z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa”, organizowanej w podziemiach katedry warszawsko-praskiej. Dziś odbyło się tam uroczyste otwarcie wystawy i wernisaż.
Wydarzenie poprzedziła Msza święta koncelebrowana przez biskupów diecezji warszawsko-praskiej. W homilii biskup Jacek Grzybowski zaznaczył, że oglądanie sztuki sakralnej ma prowadzić myśli w stronę Królestwa Bożego.
– Artyści malarze to właśnie chcieli uchwycić spotkanie czterech osób – Marii, Jezusa, Elżbiety i Jana, uosabiających piękno Królestwa Bożego – piękno miłości, piękno służby, piękno pokoju. To piękno przemienia wszystko. Zapowiada nadejście nowego świata, Nowego Testamentu, odkupieńczej misji Chrystusa – zaznaczył.
Cała homilia biskupa Jacka Grzybowskiego:
Przedstawienie drugiej tajemnicy radosnej różańca świętego to także obraz służby – wskazał, otwierając wystawę, biskup Romuald Kamiński.
– Dobrze jest, kiedy dzisiaj będziemy patrzyli na Maryję, która uczy nas tego, co jest niezwykle istotne, służyć drugiemu człowiekowi, bo, jak powie Pan Jezus, służba jest królowaniem – przypomniał.
Tegoroczna wystawa „Namalować katolicyzm od nowa” to kolejna edycja. W ciągu ostatnich trzech lat udało się zrealizować wiele pomysłów, związanych ze sztuką sakralną – wskazał kurator wystawy Dariusz Karłowicz z Teologii Politycznej.
– Naszym celem jest ożywienie zamierającej tradycji zachodniego malarstwa sakralnego i odnowa mecenatu artystycznego. Pierwsza wystawa miała miejsce zaledwie dwa lata temu. Bardzo wiele się przez ten czas stało. Rośnie liczba wystaw, liczba miast, które je obejrzały. Za nami coraz więcej warsztatów, seminariów, książek, spotkań. Ani się obejrzeliśmy, a idea malowania katolicyzmu od nowa zaowocowała powstaniem środowiska artystów i intelektualistów – podkreślił.
Wystawę można bezpłatnie oglądać w podziemiach warszawsko-praskiej katedry do do 12 stycznia. Planowane są także wykłady i konferencje na temat sztuki sakralnej. Najbliższe spotkanie z artystami i ekspertami odbędzie się w sobotę o 10:30 w Akademiku Praskim.
Wojciech Dudkowski