To projekt, który ma wspierać powstawanie współczesnej sztuki sakralnej oraz zrzeszać artystów, którzy chcą ją tworzyć. „Namalować katolicyzm od nowa” to wspólna inicjatywa Teologii Politycznej, Fundacji Świętego Mikołaja i Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. 14 listopada w podziemiach katedry warszawsko-praskiej po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych 20 obrazów przedstawiających scenę Nawiedzenia świętej Elżbiety.
– To wspólne dzieło stało się już tradycją – mówi Dariusz Karłowicz, kurator wystawy i pomysłodawca inicjatywy związany z Teologią Polityczną.
– Dwa lata temu zaczęliśmy od pierwszej wystawy, to były obrazy Chrystusa Miłosiernego malowane przez znakomitych polskich artystów wedle wskazówek, które można znaleźć w dzienniczku siostry Faustyny Kowalskiej. To było dwa lata temu. W zeszłym roku pokazywaliśmy, zresztą w obu wypadkach również w katedrze czy w podziemiach katedry warszawsko-praskiej. W zeszłym roku to było Zwiastowanie, w tym roku Nawiedzenie, więc druga kolejna tajemnica Różańca Świętego – dodaje kapłan.
Każdy z dziesięciu artystów uczestniczących w III edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, miał za zadanie stworzenie obrazów w dwóch formatach. Jedna z form miała być odpowiednia do przestrzeni kościoła, natomiast drugi rozmiar, miał powstać na potrzeby modlitwy w domu.
– Językiem kościoła jest także język sztuki i widzimy to za każdym razem, kiedy odwiedzamy kościoły, które imponują nam swoim pięknem, przestrzenią, która jest tak zagospodarowana przez najwyższych artystów i mistrzów dawnych wieków, że po prostu nas urzeka. Często jest tak, że odwiedzamy bardzo wiele kościołów w różnych miastach, w Rzymie, we Florencji, w Wiedniu.
Jesteśmy zachwyceni, jakby dotknięci artyzmem tych ludzi, którzy czasem wiele wieków temu właśnie stworzyli dzieła, które dzisiaj oglądamy, czy to są rzeźby, czy obrazy. Taka jest też nasza natura, jesteśmy bytami zmysłowymi, to znaczy nie ma niczego w naszym intelekcie, w naszej jakby duchowości, czego wcześniej nie byłoby w zmysłach, czyli czego nie zobaczyliśmy, nie usłyszeliśmy, nie doświadczyliśmy. Tak się uczą świata i ludzi dzieci i tak się uczymy także my, doświadczając wiary – wyjaśnia biskup warszawsko – praski Jacek Grzybowski.
Podczas wystawy odwiedzający zobaczą malarskie interpretacje autorstwa profesora Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, prof. ASP we Wrocławiu Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa, dr. Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, prof. Grzegorza Wnęka oraz Ewy Czwartos.
Wernisaż obrazów które powstały w ramach tegorocznej III edycji inicjatywy „Namalować katolicyzm od nowa” w czwartek 14 listopada. Wydarzenie poprzedzi msza święta koncelebrowana przez biskupa Romualda Kamińskiego i biskupa Jacka Grzybowskiego, która rozpocznie się o godzinie 18:00.
Artur Chmielewski