Najważniejszy czas roku liturgicznego – Wigilia Paschalna
Dla chrześcijan Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą Eucharystią w ciągu całego roku. Msza święta sprawowana w Wielką Sobotę po zmierzchu należy już do liturgii Niedzieli Zmartwychwstania. Jest ona centralnym momentem Triduum Paschalnego i kulminacją całego roku liturgicznego.
Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się wieczorem, gdy już zapadnie zmrok. Kto uczestniczy w tej Mszy świętej celebruje już Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które dokonało się w nocy z soboty na niedzielę. Zgodnie z tradycją Kościoła wieczorna Eucharystia należy już do liturgii Niedzieli Zmartwychwstania.
W tym roku, w katedrze warszawsko-praskiej tej szczególnej modlitwie będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski. Wieczorna Msza święta będzie transmitowana w Radiu Warszawa o godzinie 20.
– Wielka Sobota to można powiedzieć dzień żałoby po śmierci Pana Jezusa. Kościół trwa przy grobie Pańskim i adoracji Jezusa Eucharystycznego. W tym dniu odbywa się tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. A wieczorem, po zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej. Będzie ona transmitowana z naszej katedry warszawsko-praskiej o godzinie 20. Będzie jej przewodniczył biskup Jacek Grzybowski – mówi dyrektor, redaktor naczelny Radia Warszawa ks. Mariusz Wedziuk.
Liturgia Wigilii Paschalnej to najważniejsze w całym roku wydarzenie dla chrześcijan – dodaje ks. Wedziuk.
– Jest to można powiedzieć „Matka wszystkich liturgii” całego roku liturgicznego. Składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. I w tym czasie zachęcam przede wszystkim do adoracji Pana Jezusa w Grobie, przy okazji choćby święcenia pokarmów na stół wielkanocny. To jest bardzo dobra okazja, aby podziękować Panu Jezusowi za Jego mękę, śmierć, którą podjął z miłości do każdego z nas i dał nam nadzieję na życie wieczne – dodał kapłan.
Liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Najświętszej Maryi Panny-Matki Pięknej Miłości w Warszawie, o godzinie 19 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński.
Cztery główne części Wigilii Paschalnej to:
1. Liturgia światła
Przed kościołem kapłan błogosławi ogień, od którego zapala się paschał. Na świecy paschalnej kapłan kreśli krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Na paschale kapłan zapisuje bieżący rok. Z zapalonym paschałem kapłan wchodzi do świątyni. Światło świecy rozjaśnia mroki kościoła, w którym jest zgaszone oświetlenie. Blask paschału jest symbolem Chrystusa, który nadaje życiu sens, bo On rozprasza mroki ludzkiego życia i pokonuje ciemność śmierci.
Kapłan wnosząc zapalony paschał do świątyni, zatrzymuje się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym śpiewając: „Światło Chrystusa”. Ludzie odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Wszyscy zapalają świece od płomienia paschału, przekazując sobie światło.
2. Liturgia słowa
W tym dniu przewiduje się dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistołę (to czytanie z listów Apostolskich) oraz Ewangelię, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Wymagane jest odczytanie co najmniej trzech czytań.
3. Liturgia chrzcielna
Po homilii następuje liturgia chrzcielna, w trakcie której śpiewana jest Litania do wszystkich świętych. Potem następuje błogosławieństwo wody poprzez zanurzenie w niej paschału oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wiernych. Jeżeli we wspólnocie obecni są katechumeni, udziela się im chrztu i bierzmowania.
4. Liturgia eucharystyczna
To ostatnia część liturgii Wigilii Paschalnej. Nie różni się ona od liturgii eucharystycznej sprawowanej podczas każdej Mszy świętej.
Przypominamy, że w Niedzielę Zmartwychwstania 31 marca 2024, o godzinie 6 rano (z uwzględnieniem zmiany czasu na letni) zostaną odprawione Msze Święte rezurekcyjne. Biskup Romuald Kamiński będzie przewodniczył Eucharystii w Parafii Matki Bożej Loretańskiej na Pradze. Natomiast bp Jacek Grzybowski w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.
K.J.