Słuchanie, spotkanie, rozeznanie – w Kościele powszechnym trwa Synod o Synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących.
Synod o synodalności to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka. Jest on szansą zarówno na ukazanie tego wszystkiego, co nas buduje i otwiera na relację z Bogiem i drugim człowiekiem, jak i na dostrzeżenie problemów wynikających z dynamicznie zmieniającego się środowiska życia naszej diecezji. O tym, czym jest synod mówił na antenie Radia Warszawa mówił ks. Andrzej Kuflikowski, który koordynuje prace synodalne w diecezji warszawsko-praskiej.
– Synod to jest zebranie, zwołanie biskupów, papieża, kapłanów, osób konsekrowanych ludzi świeckich, celem posłuchania. Ojciec Święty oparł synod o synodalności na trzech słowach; komunikacja, misja i uczestnictwo. Scharakteryzował go natomiast słowami: słuchanie, spotkanie, rozeznanie – mówi duchowny.
Ze względu na swój uniwersalny charakter Synod jest podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Papież pragnie, aby nie był on jednorazowym wydarzeniem, ale procesem i aby w doświadczeniu synodalnym uczestniczyli nie tylko biskupi, ale wszyscy wierni Kościoła katolickiego.
– Najłatwiej jest krytykować Kościół. Stanąć z boku i wymagać od biskupa, proboszcza, katechetki, od siostry zakonnej. A zapomina się, że ja jestem też tym Kościołem, bo Chrystus budował Kościół na Piotrze. Piotr się Go zaparł. A jednak Chrystus nie odjął misji tego powołania – dodał ks. Andrzej Kuflikowski.
10 października 2021 roku Ojciec Święty Franciszek zainaugurował XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Synod o synodalności potrwa do października 2023 r.
W ramach synodu o synodalności przygotowane zostały ankiety, do wypełnienia przez wiernych z diecezji. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Rozmowa z ks. Andrzejem Kuflikowskim:
Karolina Stachacz-Bartosik