Najbardziej zagrożone są Wawer i Łomianki

Ukazuje miejsca w Warszawie najbardziej zagrożone powodzią. Naukowiec Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przygotował geomorfologiczną mapę miasta i doliny Wisły. W ten sposób dr Grzegorz Wierzbicki chciał sprawdzić, które tereny zostaną zalane w czasie ewentualnej powodzi.
Mapa geomorfologiczna dr. Grzegorza Wierzbickiego jest bardzo dokładna. Powstała na podstawie pomiarów metodą skaningu laserowego.
– Samolot leciał nad powierzchnia ziemi i skanował laserem jej powierzchnię. I powstał bardzo dokładny model o kilkucentymetrowej rozdzielczości i kilkucentymetrowej dokładności w pionie – wyjaśnia naukowiec.
Analizując różne dane można ustalić, gdzie są miejsca najbardziej zagrożone powodzią – dodaje dr Grzegorz Wierzbicki z Katedry Inżynierii Wodnej i Geologii Stosowanej SGGW.
– Przenieśliśmy pewne doświadczenia do Warszawy, aby w ten sposób przewidzieć, które odcinki wałów przeciwpowodziowych są szczególnie narażone na przerwanie podczas jakiegoś ekstremalnego wezbrania. To jest w okolicach Mostu Siekierkowskiego, po obu stronach w stronę Wawra i dolnego Wilanowa. Natomiast najbardziej zagrożone są tereny pod Warszawą, na lewym brzegu w stronę Łomianek – wyjaśnia dr Wierzbicki.
Nawet wały przeciwpowodziowe nie dają stuprocentowej ochrony mieszkańcom. Na terenach zalewowych nie powinny powstawać osiedla – dodaje dr Grzegorz Wierzbicki.
– Zawsze wezbranie może być tak duże, że woda przeleje się górą i ludzie którzy tam mieszkają i władze miasta powinni się z tym liczyć. Ale w praktyce tak nie jest, bo zazwyczaj każdemu samorządowi zależy, aby jak najwięcej działek budowlanych utworzyć, by ludzie tam płacili podatki. Taki problem występuje na całym świecie, a ludzie są często nieświadomi tego, co może ich tam spotkać – wyjaśnia ekspert.
Prezentację mapy geomorfologicznej Warszawy można zobaczyć na stronie SGGW – KLIKNIJ
Krzysztof Jędrasik