
Kapituła Nagrody imienia Cypriana Kamila Norwida ogłosiła werdykt – laureatem 24 edycji w kategorii „Dzieła Życia” został Jan Englert. Przypomnijmy, nagrodzony wcielił się w ponad 450 ról zarówno teatralnych, filmowych jak i telewizyjnych.
To wybitny artysta, który kierował najważniejszym teatrem w kraju -mówi Dorota Buchwald, przewodnicząca kapituły w tej kategorii.
Którym teatrem kierował przez ponad 20 lat?

fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta/wikipedia
– Dyrektor Teatru Narodowego, kończący właśnie po 22 latach swoją misję budowania teatru, który przez swoją nazwę, ulokowanie i historię jest najważniejszym miejscem teatralnym, na które się patrzy w Polsce -podkreśla.
Kto jeszcze został wyróżniony?
Kapituła Literacka doceniła w tym roku twórców prozy. W gronie nominowanych znalazł się Jakub Bendyczak za reportaż „Oddział chorych na Rosję. Opowieść o Rosjanach czasów putinizmu”, Maria Poprzęcka za książkę „Śmierć przed obrazem. O sztuce, starości i znikaniu”, a także Justyna Sobolewska za biografię „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej”.
Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku województwa wyraził wdzięczność za pracę poszczególnych zespołów konkursowych.
– Dziękuję tym wszystkim, którzy są zaangażowani w proces wyłaniania nominowanych i laureatów nagrody im. Cypiana Kamila Norwida, najważniejszej nagrody samorządu województwa mazowieckiego – zaznaczył .
Podobnie jak co roku, jury doceniło również artystów w dziedzinie grafiki, fotografik i ilustratorstwa wybierając Mariusza Filipowicza, Marka Szymańskiego oraz Józefa Wilkonia.
Janusz Fogler z kapituły przyznającej nominacje w kategorii sztuki plastyczne zwraca uwagę, że cała trójka ma bardzo dobry dorobek.
– Szczególnie Marek Szymański, który jest świetnym fotografem. Przez całe życie fotografował twórców, głównie plastyków. To była z jednej strony bardzo ciekawa fotografia, a z drugiej strony bardzo ciekawe prace i praca- rzeźbiarzy, malarzy, czy też głównie sztuki plastyczne – wyjaśnia.
W gronie nominowanych muzyków i dyrygentów znaleźli się Łukasz Borowicz, Mikołaj Hertel oraz Małgorzata Sarbak.
Jak zdradziła Iwona Wujastyk, kapituła muzyczna musi skupić się na utworze lub płycie zgłoszonej do konkursu.
Dlaczego trudno jest selekcjonować dzieła muzyczne?
– Dużym wyzwaniem było wyselekcjonowanie tych zgłoszeń, które rzeczywiście są dziełami, czy wykonaniami wybitnymi, czy ciekawymi w danym roku. I chyba największą trudność mieliśmy z tym, że czasem są zgłoszenia, które dotyczą danego artysty, danego wykonawcy , którego znamy działalność artystyczną, twórczość wieloletnią. I za każdym razem wszyscy członkowie kapituły muszą wyzbyć się takiej ewentualnej chęci, w sposób naturalny oceny kandydata przez pryzmat całej jego działalności.
Nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy we wrześniu. Otrzymają oni statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 35 tysięcy złotych. Jan Englert w ramach nagrody Dzieło Życia, otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych.
A.C.