Nadzieja, która zawieść nie może – Światowy Dzień Chorego
![Nadzieja, która zawieść nie może – Światowy Dzień Chorego Nadzieja, która zawieść nie może – Światowy Dzień Chorego](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2020/04/hospital-3192833_1920-1024x683.jpg)
’Nadzieja zawieść nie może’ – takie hasło towarzyszyć będzie pacjentom, osobom starszym i samotnym, podczas modlitwy w Światowym Dniu Chorego, który obchodzony jest 11 lutego. Papież Franciszek w swoim orędziu zwraca uwagę, że choroba, przeżywana w doświadczeniu wiary jest okazją do spotkania z Bogiem, otrzymania od niego daru nadziei, a także do dzielenia się pomocą, życzliwością i wdzięcznością, zarówno z bliskimi, jak i personelem medycznym.
Historia i znaczenie Światowego Dnia Chorego
Światowy Dzień Chorego obchodzimy 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Święty Jan Paweł II ustanowił ten dzień w 1992 roku, aby uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują. Papież Franciszek w tegorocznym orędziu podkreśla, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). To przesłanie umacnia nas w trudnych chwilach cierpienia i choroby.
Wiara jako fundament nadziei
Podczas choroby człowiek doświadcza swojej kruchości, ale także bliskości Boga. Jezus, posyłając uczniów, mówił: „Przybliżyło się do was Królestwo Boże.” Spotkanie z Nim daje siłę do przezwyciężania cierpienia. Chrystus, dzieląc nasze bóle, niesie pocieszenie. Nadzieja pochodzi z Jego zmartwychwstania, co oznacza, że ani śmierć, ani życie nie oddzielą nas od miłości Boga.
Wspólnota jako źródło wsparcia
Obecność drugiego człowieka w cierpieniu jest nieoceniona. Chorzy, lekarze, pielęgniarki, kapłani oraz bliscy wspólnie tworzą społeczność nadziei. Jak mówił bp Romuald Kamiński: „ Nadzieja przezwycięża wszelkie trudności, opory i brak nadziei.” Relacje międzyludzkie odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia i duchowego umocnienia.
Rola służby zdrowia i troska o pacjenta
Dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, dr Jarosław Rosłon, przypomina, że „szpital jest naszym domem, pacjent jest naszą rodziną.” Troska o chorego powinna wykraczać poza biurokrację i obejmować empatię oraz zrozumienie. Ks. dr hab. Ryszard Sadowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreśla, że pacjent to nie przypadek medyczny, ale osoba. Nadzieja ma dwukierunkowy wymiar – płynie zarówno do chorego, jak i od chorego do personelu medycznego.
Posługa jako dar i misja
Papież Franciszek zwraca uwagę na trzy aspekty nadziei: spotkanie, dar i dzielenie się. Każda osoba niosąca pomoc chorym, czy to przez pracę, czy modlitwę, staje się aniołem nadziei. Jak mówił w Poranku z Radiem Warszawa ks. Arkadiusz Zawistowski: „Bóg, spotkanie z Nim, doprowadza człowieka do światła nadziei.”
Światowy Dzień Chorego jako znak miłości
Obchody Światowego Dnia Chorego przypominają o godności cierpiących i potrzebie solidarności. Choroba nie jest tylko czasem próby, ale także okazją do umocnienia wiary. Niech Maryja, Matka Nadziei, prowadzi wszystkich chorych i tych, którzy im służą, ku Bożemu światłu i pocieszeniu.
Dla osób, które muszą pozostać w domach, Eucharystię w kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie odprawi we wtorek o 11 biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Tomasz Sztajerwald. Będzie ona transmitowana w mediach społecznościowych diecezji.