Polskie muzea w czasie społecznej kwarantanny przeniosły swoją działalność do internetu. W czasie kwarantanny, w sieci możemy zobaczyć nie tylko wystawy stałe, ale także niedostępne na co dzień eksponaty oraz relacje ze spotkań i wykładów.
Muzeum Powstania Warszawskiego na swojej stronie internetowej www.1944.pl oraz na portalach społecznościowych zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej, a także tworzy lekcje muzealne, dzięki którym ze szczegółami można poznać historię II wojny światowej.
W ramach działalności online muzeum prezentuje wyjątkowe eksponaty, znajdujące się w muzealnych magazynach – informuje dyrektor placówki Jan Ołdakowski.
– To najbardziej chronione przestrzenie w muzeum – zaznacza dyrektor Jan Ołdakowski. W niepokazywanych na co dzień zbiorach muzeum znajdziemy między innymi setki sztuk historycznej broni, ale także na przykład obrazy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy rysunki Anody.
Wirtualnie zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych umożliwia też Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Na stronie internetowej muzeum dostępne są też zapisy spotkań, rozmów i wystaw, które gościły w muzeum w przeszłości.
– Można także wybrać się na spacer po dawnej żydowskiej Warszawie. To prezentowaliśmy na wystawie a teraz pokażemy państwu wirtualnie – mówi Żaneta Czyżniewska z muzeum POLIN.
Podobną działalność prowadzi większość muzeów w Europie. W internecie możemy zobaczyć między innymi zbiory British Museum, berlińskiego Pergamon Museum oraz muzeum Van Gogha w Amsterdamie.
IAR