
240 m2 powierzchni, ponad 40 litrów farb i 1060 elementów ceramicznych. Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięto na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał najwybitniejszy polski trener. Tak uczczono jego 100. rocznicę urodzin.
Mural na warszawskim Mokotowie powstawał 21 dni. Postać Kazimierza Górskiego mierzy ponad 9 metrów.
– Przedstawia pana Kazimierza Górskiego z piłką u nogi w dresie biało-czerwonym. W górnej części dresu kolor biały i oczywiście orzełek po lewej stronie i czerwone spodnie z lampasem. To jest główny fronton. Obok, na drugiej ścianie jest motto jego działalności sportowej i trenerskiej: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” – mówi prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, Janusz Jesionek.
Pracę wykonano w dwóch technikach artystycznych – na części malowidła wykorzystano ponad tysiąc elementów ceramicznych.
– Mural przedstawiający Kazimierza Górskiego, nazywanego trenerem wszech czasów to gratka nie tylko dla miłośników piłki nożnej. W bardzo pozytywny sposób wpłynie też na jakość przestrzeni publicznej Starego Mokotowa i z pewnością będzie cieszył niejedno oko – dodał wiceburmistrz Mokotowa Marek Rojszyk.
Autorami muralu jest duetu artystyczny „Czary-Mury”: Marek Grela i Marta Piróg. Mecenat nad projektem objął sponsor narodowej reprezentacji piłkarskiej STS.
Agata Pniewska