Msze święte w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej
W 80. rocznicę II wojny światowej biskupi polscy i niemieccy wzywają do modlitwy w intencji ofiar wojny i o pokój. W tych intencjach biskupi diecezjalni i pomocniczy w katedrach odprawią dziś msze święte.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Wiktor Skworc powiedział Polskiemu Radiu, że pokój jest we współczesnym świecie wartością najbardziej zagrożoną i dlatego potrzeba „wspólnotowego głosu wołania o pokój i zachęty do modlitwy o pokój”. Jego zdaniem, powinien o to apelować tak doświadczony przez wojnę naród jak Polacy i Niemcy jako agresorzy. „My to czynimy razem jako narody pojednane” – powiedział arcybiskup Skworc.
Na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej biskupi polscy i niemieccy napisali list, w którym czytamy, że Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej. Biskupi przypominają w nim o 6 milionach Polaków, w tym 3 milionach narodowości żydowskiej, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego.
Biskupi wzywają w liście do przezwyciężenia cierpienia i bolesnych wspomnień poprzez szczere uczestnictwo w procesie pojednania między narodem polskim i niemieckim. W dokumencie zaznaczają, że dzisiaj to od nas zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy zbudowanej na chrześcijańskich podstawach, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw.
Dokument podpisali: kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec: arcybiskup Ludwig Schick i biskup Jan Kopiec.
IAR