Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Katedrze św. Floriana
„Liturgia uczy nas przechodzenia od tego co zwyczajne do tajemnic bożych, które przekraczają wszelki rozum”. Za nami Wielki Czwartek i uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.
Eucharystii w Katedrze Warszawsko-Praskiej przewodniczył biskup diecezji Romuald Kamiński. Przypomniał znaczenie wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat.
– W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus sprawował pierwszą Eucharystię. Tak też spełniło się Jego powiedzenie: będę z wami aż do końca świata. Posłał sługi swoje, ustanawiając ich szafarzami swoich świętych tajemnic, tak zrodziło się Kapłaństwo. I jeszcze jedno – w sposób bardzo prosty, a przemawiający do wyobraźni – umywając nogi Apostołom – ukazał nam miłość i służebność.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne w tym roku nie odbył się tradycyjny obrzęd umywania nóg.
Wielki Czwartek to czas, kiedy szczególnie pamiętamy w modlitwie o księżach. Ordynariusz pomocniczy diecezji bp Jacek Grzybowski przypomniał w Homilii ogromną rolę księży w budowaniu świadomości religijnej i tożsamości wiernych, szczególnie w obecnym czasie. Przywołał świadectwo jednego z kapłanów, przebywającego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, który opisywał trud „bycia” kapłanem w tamtym miejscu i tamtym czasie.
– Sprawowaliśmy Mszę Świętą, gdy Niemcy spali. Zagrożone było nasze życie, jeśli odkryliby, co robimy. Po ciszy nocnej, po sprawdzeniu łóżek ustawialiśmy naszych ochroniarzy, zasłanialiśmy okna i wybranego jednego szczęśliwca prosiliśmy, aby odprawił Mszę Świętą. Na taką okazję wyczyścił swój żałosny więzienny strój, założył stułę na ramiona i przy małej świecy rozpoczął wspomnienie wielkiej Pasji Jezusa Chrystusa.
Jutro uroczystość Wielkiego Piątku. Zapraszamy na transmisję Liturgii Męki Pańskiej z konkatedry na Kamionku, o godz. 18 na antenie Radia Warszawa.
Całą mszę można obejrzeć na kanale Youtube SalveNET:
Karolina Stachacz