Msza Święta w intencji dzieła św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie
W dzień 127. urodzin św. Maksymiliana Kolbe w niepokalanowskiej Bazylice została odprawiona Msza Święta, rozpoczynająca przygotowania do jubileuszu 100-lecia „Rycerza Niepokalanej”. Uczestnicy modlili się w intencji dzieła jakim jest „Rycerz Niepokalanej”, za wszystkich czytelników, a także o dalszy rozwój Wydawnictwa Ojców Franciszkanów.
Mszy Świętej w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask przewodniczył wikariusz prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Mirosław Bartos OFM Conv. W Homilii mówił o wielkim oddaniu i poświęceniu św. Maksymiliana.
– Miłość do Boga i miłość do człowieka wyznaczała mu drogę. W nauczaniu, a zwłaszcza poprzez przykład własnego życia. Był mężem, który służył bez żadnego ograniczenia. Radykalizm i całkowite oddanie są cechami charakteryzującymi jego życie naznaczone miłością dla Królestwa Bożego. Bez żadnego oszczędzania zdrowia, trudów, bez rozkoszowania się z powodu uzyskanych osiągnięć.
Święty Maksymilian Maria Kolbe jest patronem archidiecezji gdańskiej, diecezji koszalińskiej oraz – jak powiedział św. Jan Paweł II – „naszych trudnych czasów”. Oddał własne życie, ratując inne – swojego współwięźnia z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Poprosił, aby to jego skazano na śmierć w miejsce Franciszka Gajowniczka, który osierociłby żonę i dzieci. Poszedł więc z 9 towarzyszami do bloku nr 13, zwanego blokiem śmierci. Przyzwyczajony do głodu, przez dwa tygodnie pozostał żywy bez kruszyny chleba i kropli wody. Do czasu, aż hitlerowcy dobili go zastrzykiem fenolu w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
– Jest jakąś wspaniałą syntezą duchowości narodu polskiego – tak mówił o nim kard. Stefan Wyszyński. Natomiast jeden z naszych profesorów w tych słowach streścił działalność św. Maksymiliana: „Przeniknięty franciszkańskim optymizmem ojciec Kolbe obrał sobie za zadanie danie ludziom ufności w nich samych. Znalezienie pierwotnego dobra życia, wskazując jako wzór Tę, która jest wcieleniem nieskażonego piękna, blasku i umiłowania życia, które można odnaleźć postępując za Nią” – dodał o. Bartos.
Według zamysłu św. Maksymiliana miesięcznik “Rycerz Niepokalanej” miał być 'organem Rycerstwa Niepokalanej” założonego w 1917 roku w Rzymie. Czasopismo ma formować świadomość i pobożność członków Rycerstwa. Obecnie miesięcznik ukazuje się w nakładzie ponad 40 tys. egzemplarzy i jest dostępny zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. Ponadto na życzenie czytelników od lutego 2021 roku planowane jest uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio.
Życiorys św. Maksymiliana Marii Kolbego TUTAJ
Karolina Stachacz