1 stycznia oprócz Nowego Roku to także Światowy Dzień Pokoju. Ustanowił go w 1967 roku papież Paweł VI. To dzień szczególnej modlitwy o zaprzestanie wszelkich konfliktów.
– Na Ukrainie czy w Ziemi Świętej, czy też w Korei Północnej i na Półwyspie Koreańskim – tych miejsc zapalnych i konfliktów jest w tej chwili bardzo dużo. Wiążą się one z bezpośrednim zagrożeniem ludzkiego życia. Sytuacja w tej chwili na świecie jest bardzo trudna i wymaga takiej interwencji w postaci modlitwy i zaangażowania każdego człowieka w troskę o pokój – mówi Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace.
Każdy może przyczynić się do pokoju na ziemi. Warto zadbać o pokój w swoim sercu oraz w najbliższym otoczeniu.
– Pokój w sensie militarnym, społecznym czy politycznym jest konsekwencją czy też pochodną tego pokoju, który mamy w ludzkim sercu. Można nawet powiedziec, że granica między wojną a pokojem przebiega właśnie przez ludzkie serce. I tutaj należy rozpocząć te wszystkie działania, które mają doprowadzić do tego, żeby osiągnięto pokój, nawet w rozumieniu politycznym – dodaje Piotr Ciołkiewicz.
Stowarzyszenie Communita Regina della Pace nie ustaje w modlitwie o pokój. Realizuje ideę „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju.
– Maryja zawsze wskazuje na Chrystusa, jako źródło pokoju, dlatego też dzieło, które powstało, zatytułowaliśmy „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Są to miejsca zlokalizowane tam, gdzie wcześniej występowały konflikty zbrojne czy nieporozumienia. Chcielibyśmy, żeby w tych miejscach płynęło światło modlitwy do każdego ludzkiego serca i aby ten pokój na zawsze w tych miejscach pozostawał – wyjaśnia prezes stowarzyszenia.
Jedna z Gwiazd w Koronie Maryi znajduje się w Niepokalanowie. Oprócz nich, powstają także kaplice adoracji, nazywane „Gwiazdami na płaszczu Maryi”. W Warszawie działa pięć takich miejsc – w katedrze warszawsko-praskiej, w kościele świętego Włodzimierza na Bródnie w kościele Ducha Świętego przy ulicy Długiej, w parafii nawrócenia świętego Pawła na Grochowie oraz w kościele akademickim na kampusie UKSW.
Wojciech Dudkowski