Historycy sztuki spotkali się na wspólnej modlitwie. W niedzielę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie patrona artystów – bł. Fra Angelico, odprawiono mszę św. w kościele środowisk twórczych w Warszawie.
Eucharystii przewodniczył bp. Michał Janocha. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przypominał o wielkiej roli sztuki w procesie odkrywania Boga.
– Papież Benedykt XVI powiedział, że to co może dzisiaj przekonać ludzi niewierzących i poszukujących do Kościoła i Ewangelii, to przede wszystkim sztuka sakralna i święci. Ale dzisiaj chciałbym mówić o tej sztuce o której uczy nas Jezus, najtrudniejszej ze sztuk, sztuce życia – mówił duchowny.
Bp Michał Janocha przypomniał czym jest świętość.
– Świeci – jak mówi Maksym Wyznawca – osiągnęli czystą prostotę. Ponieważ pokonali w sobie wszelką dwulicowość. Przekroczyli rozdwojenie między ciałem i duchem. Przekroczyli napięcie między tym, kim pragnie się być a tym, kim jest się w rzeczywistości. Stali się prości, ponieważ całkowicie oddali się Bogu, dlatego też są w stanie całkowicie oddać się ludziom z którymi mają kontakt – dodał bp Michał Janocha.
Wspomnienie liturgiczne patrona artystów i twórców kultury – włoskiego malarza Fra Angelico, obchodzone jest w Kościele katolickim 18 lutego.
Cała homilia bp. Michała Janochy z Kościoła pw. św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, 16.02.2020.
Krzysztof Jędrasik