
Franciszek to trzeci papież, który odwiedził Polskę, wcześniej gościli u nas: Benedykt XVI w 2006 roku i – dziewięciokrotnie – Jan Paweł II.
29 lipca Ojciec Święty złożył wizytę w byłym obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, który wcześniej odwiedzili jego poprzednicy – Benedykt XVI i Jan Paweł II. Na życzenie Franciszka przebiegała ona w ciszy. Papież sam przekroczył bramę obozu, modlił się w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego, a następnie spotkał się z byłymi więźniami.
Jeden z nich, Eugeniusz Gruszczyński, mówił, że wizyta Franciszka była wielkim przeżyciem.
Wieczorem 29 lipca papież Franciszek wziął udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem młodzieży z całego świata. Rozważania były poświęcone uczynkom miłosierdzia wobec ciała i duszy. Dotykały też współczesnych problemów świata, takich jak: migracja i głód.
Papież podkreślał, że Droga Krzyżowa, prowadząca do Zmartwychwstania, jest drogą nadziei i przyszłości. Na zakończenie Franciszek zwrócił się do młodych z pytaniem dotyczącym ich życia.
Tłumaczenie:
(Jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów, do waszych miejsc zakwaterowania, do waszych namiotów? Jak chcecie powrócić dziś wieczorem, by spotkać się z samymi sobą? Świat na nas patrzy. Do każdego z was należy odpowiedź na wyzwanie tego pytania.)
Ostatniego dnia pielgrzymki, w niedzielę 31 lipca Franciszek spotkał się z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży i Komitetem Organizacyjnym Dobroczyńców. Z Tauron Areny Kraków papież udał się na lotnisko Kraków-Balice i stamtąd – z opóźnieniem – odleciał do Rzymu.
IAR