Mija 80. rocznica urodzin księdza prałata Bronisława Piaseckiego

Ksiądz prałat Bronisław Piasecki był osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego, wicepostulatorem w jego procesie beatyfikacyjnym, a także proboszczem Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Ksiądz zmarł 14 lipca 2020 roku.
Podczas Mszy (14 lipca 2020) świętej w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie odprawionej w intencji nagrody życia wiecznego dla księdza prałata doktora Bronisława Piaseckiego, w homilii moderator kurii warszawskiej, ksiądz prałat Tadeusz Sowa, przywołał miłość księdza Bronisława Piaseckiego do Jezusa Chrystusa.
–Uczył nas, jak kochać Chrystusa. Uczył, jak odnaleźć Chrystusa w naszym dziś. Uczył, jak zawierzyć Chrystusowi, jak zbudować osobową relacje z Bogiem w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym. Uczył nas całkowitego oddania się Bogu – mówił ksiądz prałat Tadeusz Sowa i dodał, że ksiądz prałat Bronisław Piasecki głosił, że Bóg jest nie tylko obecny w Słowie Bożym, w Eucharystii, w Liturgii, w posłudze – ale w drugim człowieku.
-Ksiądz prałat uczył nas również miłości do Matki Najświętszej – dodaje wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela ksiądz Tadeusz Sowa.
Ksiądz prałat Bronisław Piasecki zainicjował koronację czczonego tam obrazu Matki Zbawiciela, a gdy w 2006 roku dekretem prymasa Józefa Glempa kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Zbawiciela, pełnił tam funkcję jego kustosza.
–Dzięki staraniom księdza Piaseckiego obraz Matki Bożej w kościele Najświętszego Zbawiciela został podniesiony do rangi koronacji. Ojciec święty Jan Paweł II, jak mawiał ksiądz prałat, nałożył korony na głowę Dziecięcia i Maryi. I uczył nas miłować Maryję, ale w taki sposób by iść za Chrystusem – wyjaśnił ksiądz prałat Tadeusz Sowa.
Kapelan Prymasa Tysiąclecia był przewodnikiem w sprawach dotyczących miłości do Ojczyzny oraz do człowieka. – Uczył nas wielkiej miłości do człowieka kimkolwiek by był – zaznaczył duszpasterz.
Ksiądz prałat Bronisław Piasecki należał do grona najbardziej zaufanych współpracowników kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracując u boku Prymasa Tysiąclecia był świadkiem wielu przełomowych wydarzeń w Kościele i w Polsce. Przez ponad 25 lat (1983 do 2010) pełnił funkcje proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, następnie – do śmierci – był w niej rezydentem. Ksiądz Piasecki opublikował dwie książki poświęcone kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu: „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia” oraz „Prymas Wyszyński nieznany”.
IAR