Mija 66 lat od nominacji kardynalskiej prymasa Stefana Wyszyńskiego
Mija 66 lat od nominacji kardynalskiej prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. 12 stycznia 1953 roku papież Pius XII nadał mu godność kardynała – najwyższą po papieżu w Kościele katolickim. Tym samym prymas Wyszyński został członkiem kolegium kardynalskiego.
Na tytularny kościół kardynalski prymasa Polski wyznaczono bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu w Rzymie. Insygnia kardynalskie – kapelusz i pierścień – purpurat odebrał dopiero w 1957 roku, ponieważ komunistyczne władze odmówiły mu wydania paszportu. Prymas Wyszyński został aresztowany we wrześniu 1953 roku i był więziony do października 1956-go.
18 maja 1957 roku papież Pius XII wręczył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu kapelusz kardynalski. Na uroczystości w Watykanie był obecny dziennikarz Radia Wolna Europa, Wojciech Trojanowski:
Następnie w sali polskiego kościoła świętego Stanisława w Rzymie odbyła się uroczystość z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów, sióstr zakonnych i licznie przybyłej Polonii. Wysłannik Radia Wolna Europa, Wojciech Trojanowski, na żywo relacjonował przebieg ceremonii, opisując zgromadzenie:
Kardynał Stefan Wyszyński brał udział w czterech konklawe: w 1958, 1963 oraz w sierpniu i październiku 1978 roku. W 1958-mym oddano na niego kilka głosów jako kandydata na papieża, w 1963-cim był jedynym przedstawicielem Europy Wschodniej.
Kardynał zmarł 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei.
IAR