Mija 5 lat od pielgrzymki papieża Franciszka do Polski

27 lipca 2016 roku, papież Franciszek przybył z pielgrzymką do Polski. 5-dniowy pobyt Ojca Świętego był związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywały się w Krakowie oraz 1050. rocznicą Chrztu Polski.
Franciszek odwiedził Kraków, Częstochowę i Oświęcim. Szczególnym wydarzeniem tej podróży stała się wizyta papieża w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Niezapomniane były też spotkania z młodymi ludźmi, w tym Droga Krzyżowa na Błoniach krakowskich, czuwanie na Campus Misericordiae w Brzegach, spotkanie pod Oknem Papieskim w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz msza kończąca Światowe Dni Młodzieży.
Franciszek to trzeci papież, który odwiedził Polskę, przedtem gościł u nas jego poprzednik Benedykt XVI w 2006 roku, a jeszcze wcześniej Jan Paweł II, późniejszy święty, który dziewięć razy przyjeżdżał do ojczyzny.
Franciszek wspominał papieża Polaka w przemówieniu, które wygłosił na Wawelu w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych. Ojciec Święty podkreślił, że jest to jego pierwsza podróż do Europy Środkowo-Wschodniej i cieszy się, że pierwszym przystankiem na tej trasie jest Polska. A jej synem – mówił – był niezapomniany Święty Jan Paweł II.
Lubił mówić o Europie, że oddycha ona swoimi dwoma płucami – marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie.
W homilii na Jasnej Górze 28 lipca Franciszek przywołał postaci świętych: siostrę Faustynę i Jana Pawła II. Podkreślił, że Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by „byli Jego rzecznikami”. I to właśnie takim osobom – mówił Franciszek – powierza objawienie tajemnic Swojego imienia i Swojego serca.
29 lipca papież złożył wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który wcześniej odwiedzili jego poprzednicy – Benedykt XVI i Jan Paweł II. Na życzenie Franciszka wizyta przebiegała w ciszy. Papież sam przekroczył bramę obozu, modlił się w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego, a następnie spotkał się z byłymi więźniami.
Kilkakrotnie podczas pielgrzymki Franciszek spotkał się z zebranymi pod Oknem Papieskim w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Kontynuował w ten sposób tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, który w czasie każdej wizyty w ojczyźnie rozmawiał z młodymi, stojąc w oknie przy Franciszkańskiej 3.
Papież, pochodzący z Argentyny, nawiązał z młodzieżą spontaniczny dialog. Mówił między innymi o tym, że słowa: „proszę, dziękuję, przepraszam” pomagają przetrwać małżeństwu.
– Dam wam jedną radę, nigdy nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju – podkreślił i zachęcił zgromadzonych, aby powtórzyli te trzy słowa.
W niedzielę 31 lipca papież Franciszek odprawił w Krakowie uroczystą mszę kończącą 31. Światowe Dni Młodzieży. Wzięło w niej udział około 2,5 miliona osób ze 187 krajów świata. Tradycyjnie, na zakończenie papież poinformował, kiedy i gdzie zostaną zorganizowane następne ŚDM. Odbyły się w styczniu 2019 roku w Panamie. Kolejne będą miały miejsce w Lizbonie w 2023 roku, a ich termin został przesunięty o rok, z lata 2022 roku, w związku z pandemią koronawirusa.
Oprócz planowanych spotkań, takich, jak wizyta w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu czy mszy świętej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, odbyły się też inne, poza programem. Papież odwiedził w szpitalu chorego kardynała Franciszka Macharskiego, a przedostatniego dnia pielgrzymki spotkał się z jezuitami i nawiedził krakowski kościół św. Franciszka z Asyżu, gdzie modlił się przy relikwiach dwóch błogosławionych polskich misjonarzy, męczenników z Peru: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Spotkał się też z ich rodzinami.
Pielgrzymka papieża Franciszka do Polski w dniach 27-31 lipca 2016 roku była 15. zagraniczną podróżą apostolską jego pontyfikatu.
IAR