Mija 44. rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka
Dziś przypada liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II – dokładnie w rocznicę uroczystej inauguracji jego pontyfikatu, która miała miejsce w Rzymie – 22 października 1978 roku. Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Dziennikarz Paweł Zuchniewicz podkreśla, że jednym z ważniejszych przesłań Ojca Świętego były słowa: „Nie lękajcie się”. Papież Jan Paweł II dawał im świadectwo przez cały pontyfikat.
– Nie lękał się nawet pokazać nam swojego cierpiącego oblicza. Właśnie w tym było to przesłanie nadziei. To znaczy, że On cały czas lubił o sobie mówić, że jest miłośnikiem Krzyża i Zmartwychwstania. Cały czas było widoczne to przesłanie nadziei. Spełniały się te rzeczy, w które my nie wierzyliśmy, że w ogóle się spełnią. To wszystko dzięki Jego pracy i modlitwie – mówi Paweł Zuchniewicz.
Papież Polak szczególne miejsce w swoim nauczaniu poświęcił Maryi. Odwiedził ponad sto sanktuariów maryjnych na całym świecie. Wykładał tam doktrynę Kościoła katolickiego o Matce Bożej, przypominając każde ujęte w Ewangelii wydarzenie z Jej życia i zawierzając Jej opiece Kościół powszechny.
– Związał się ogromnie z Fatimą. Najpierw poprzez zamach na Placu Św. Piotra, później przez całe dzieło, które przeprowadził, czyli oddanie świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten Papież Fatimski mówi dzisiaj nam o dwóch najważniejszych sprawach, intencjach do modlitwy na różańcu – pokój i rodzina. To są te dwie rzeczy, które dzisiaj doznają ogromnego bólu i naruszenia równowagi – dodał dziennikarz.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. W 2014 roku został kanonizowany przez papieża Franciszka. Dziś mija 44 lata od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
Kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Na Stolicy Piotrowej zasiadał blisko 27 lat, jego pontyfikat był trzecim, pod względem długości, w dziejach. Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Przyczynił się do upadku komunizmu, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.
Mszę inauguracyjną radio transmitowało do 15 krajów europejskich, w tym do Polski, a telewizja na wszystkie kontynenty. Cały świat obserwował moment, gdy podczas oddania hołdu papieżowi prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński został serdecznie uściskany przez Ojca Świętego. Papież przemawiał w kilku językach, między innymi po polsku, litewsku, ukraińsku i węgiersku, co później stało się zwyczajem jego pontyfikatu.
Jakub Panak