
Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. To zaburzenie diagnozowane najczęściej u dzieci, mające wpływ na całe późniejsze życie. Na czym polega – wyjaśniała w Poranku z Radiem Warszawa Aleksandra Kubicka z Fundacji Idylla.
Czym jest autyzm?
-Jest to zaburzenie neurorozwojowe. To znaczy, że osoby z autyzmem rozwijają się inaczej niż większość ludzi. Mózg osoby autystycznej działa w niestandardowy sposób.
Od samego, tak naprawdę, początku życia. A to sprawia, że cały rozwój osób w spektrum przebiega zupełnie inaczej -wyjaśnia.
Jest kilka objawów, które powinny skłonić rodziców do odwiedzenia z dzieckiem poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jakie są objawy autyzmu?
-Mogą to być niepatrzenie w oczy, unikanie kontaktu wzrokowego. U małych dzieci może być brak reakcji na swoje imię. ) Równie dobrze może być w takim późniejszym wieku trudności w relacjach z rówieśnikami.
To też mogą być trudności w rozumieniu empatii, w rozumieniu emocji. Mogą być trudności też właśnie we współpracy -wylicza Aleksandra Kubicka.
Autyzmu nie da się wyleczyć, ale terapia może pomóc osobie dotkniętej tym zaburzeniem funkcjonować w społeczeństwie. Od czego zacząć?
Jak pomóc osobie z autyzmem?
– Zaakceptować, żeby rodzina, najbliżsi zauważyli tą trudność i żeby zaakceptowali to. Wiadomo oczywiście w przedszkolu, no to tak naprawdę rozpoznać indywidualne potrzeby tego dziecka. Jakie są jego możliwości, jakie są jego trudności i tak naprawdę dostosować, czy właśnie naukę w przedszkolu, w szkole, czy później u osób dorosłych pracę, dostosować do ich trudności.
Według badań w spektrum autyzmu jest 1% światowej populacji. W Europie liczbę takich osób szacuje się na 5 milionów.
W.D.