Miejsce na odpoczynek i do życia – Konstancin-Jeziorna
Na upały – Konstancin. Klimat tego miasta pozwala przetrwać najcieplejsze letnie dni. Widać to po liczbie odwiedzających mieszkańców Warszawy. Dziennikarze Poranka z Radiem Warszawa rozmawiali dziś z burmistrzem Michałem Wiśniewskim i jego zastępcą Katarzyną Tusińską.
– Jadąc tu, szczególnie latem, widać, jak tu jest chłodniej. Dlatego mamy wielu mieszkańców Warszawy, szczególnie w weekendy, którzy przyjeżdżają do nas „odsapnąć”. Najważniejsze to nasza zieleń, nasze rezerwaty, nasze szlaki turystyczne, las, to jest to, co czym możemy się pochwalić w warszawskim wianuszku – podkreślali nasi goście.
Konstancin-Jeziorna to miejscowość zarówno wypoczynkowa, jak i uzdrowiskowa – jedyna w województwie mazowieckim.
– Konstancin zachował swój naturalny charakter. Oczywiście jest to znakomite miejsce do życia i znakomite miejsce turystyczne dla przyjeznych, dla warszawiaków i osób, które chciałby nas odwiedzić. To jest również miejsce, w którym wiele ludzi przyjeżdża na rehabilitację, to jest uzdrowisko – mówili samorządowcy.
Problemem może być dojazd – trasa z Warszawy często bywa zakorkowana. Włodarze gminy starają się o przebudowę układu drogowego.
– Niedawno były spotkania z Mazowieckim Zarządem Dróg, dotyczące układu drogowego i nowych przebiegów, nie tylko na terenie Konstancina, ale powiatu. To znaczy nie jest problem Konstancina, ale układu dróg powiatu piaseczyńskiego. Dyskutujemy i pracujemy nad nowym przebiegiem trasy 721, która by usprawniła nasz ruch nad obwodnicą. To są potrzebne nam nowe ciągi komunikacyjne – zaznaczyli Michał Wiśniewski i Katarzyna Tusińska.
Mieszkańcy i turyści mają bogatą ofertę kulturalną. W najbliższą sobotę o 19 odbędzie się potańcówka przy Domu Kultury Hugonówka. Głównym motywem będzie tango argentyńskie.
– Mamy tę słowiańską naturę, tańczymy. Jak jest muzyka, która porywa i porusza nogi, to ruszamy się. Co sobota widzę tutaj tłumy i to nie jest prawdą, że tylko seniorzy tańczą, bo tutaj jest naprawdę rodzinna potańcówka. To jednak uzdrowisko, to też musi również być cisza. Ptaki i zwierzęta potrzebują również snu, więc o 22 kończymy – zapowiadała w Poranku z Radiem Warszawa dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury Edyta Markiewicz-Brzozowska.
Hugonówka w weekend 21 i 22 września będzie obchodzić jubileusz 10-lecia działalności. Planowane są atrakcje dla mieszkańców.
– Zaplanowaliśmy na te dni rodzinną strefę relaksu z naszym hufcem Uroczysko Konstancin, z harcerzami. Będziemy mieć również świetny program, rewelacyjny dla dzieciaków. Warsztaty rodzinne na temat empatii, pokaz modeli pływających, bo również u nas działa bardzo taki klub modelarstwa – zapowiada dyrektor.
Wyjątkowym miejscem kultury w Konstancinie Jeziornie jest Muzeum Wycinanki przy ulicy Anny Walentynowicz.
– Zaczęło się to już 10 lat temu, dokładnie w 2011 roku, kiedy kolekcjoner dr Antoni Śledziewski, kulturoznawca, przekazał nam swoją bogatą kolekcję prawie 3000 wycinanek. Wtedy tak sobie obiecaliśmy, że zaopiekujemy się, mieliśmy stworzyć galerię, ale poszliśmy dalej. Stworzyliśmy muzeum, zdobyliśmy pieniądze unijne i od Marszałka województwa, zaufał nam. Od roku dostajemy mnóstwo nowych eksponatów, niektóre są zabytkowe – podkreśla Edyta Markiewicz-Brzozowska.
Willa Hugonówka to budynek z początku XX wieku, pierwszy w okolicach Warszawy Zakład Przyrodoleczniczy założony przez Hugona Seydla. Po rewitalizacji w styczniu 2014 roku pełni rolę gminnego domu kultury.
Konstancin Jeziorna to miasto w powiecie piaseczyńskim, około 20 kilometrów od Warszawy. Graniczy ze stolicą przez Las Kabacki.
Ekipa Poranka z Radiem Warszawa odwiedziła Konstancin-Jeziornę w ramach projektu „Wyrusz z nami na Mazowsze” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W.D.