3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Historia święta odwołuje się do początków powstawania polskiej państwowości i tradycji rycerskich.
– Można powiedzieć, że nieformalnie Matka Boża była patronką naszego kraju od bardzo dawna. Zauważmy, że pierwszym nieoficjalnym hymnem Polski była religijna pieśń 'Bogurodzica’, która do niej przecież się odwołuje. Również pierwsze kościoły katedralne nosiły w zdecydowanej większości otrzymywały wezwanie Wniebowzięcia Matki Bożej – mówi mariolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ksiądz profesor Grzegorz Bartosik.
– W przyjęciu Maryi jako patronki naszego kraju, dużą rolę odegrały także objawienia z 1608 roku – dodaje ksiądz profesor Grzegorz Bartosik.
1 kwietnia 1656 roku we Lwowie król Jan Kazimierz obrał Maryję patronką kraju. Był to szczególny moment w historii Polski, którą wyniszczał Potop Szwedzki. Władca jednocześnie obiecywał ulżyć chłopom, którzy odegrali dużą rolę w walce z najeźdźcą. Tradycje maryjne były szczególnie kultywowane w archidiecezjach przemyskiej i lwowskiej. W XX wieku zyskały obecną rangę w polskim Kościele.