Milanówek i jego historia z okresu II wojny światowej były tematem Poranka z Radiem Warszawa.
Rozwój miasta nastąpił skokowo w 1901 roku za sprawą budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Nastąpił rozkwit architektury. Powstał kościół św. Jadwigi w stylu neoromańskim oraz liczne wille. Bryły nawiązywały do stylu zakopiańskiego i polskich dworów szlacheckich. Określenie Mały Londyn miało nawiązywać do działalności patriotycznej prowadzonej na terenie miasta.
– Ten termin miał ukuć komendant wojskowy Armii Czerwonej po zajęciu Milanówka, kapitan Mazurow. Wynikał on z tego, że na tych terenach ulokowało się wielu działaczy konspiracyjnych oraz przedstawicieli elity intelektualnej i artystycznej. Szlak turystyczny „Mały Londyn” obejmuje najważniejsze punkty związane z działalnością polityczną i artystyczną w okresie II wojny światowej. To łącznie 47 miejsc – powiedział w Poranku z Radiem Warszawa Michał Słowiński, zastępca dyrektora Milanowskiego Centrum Kultury.
Po wybuchu Powstania Warszawskiego do Milanówka uciekło 50 000 osób. Do miasta przeniósł się również arcybiskup Antoni Szlagowski wraz z Kurią Warszawską. W tym okresie do podwarszawskiej miejscowości przeniesiono serce Fryderyka Chopina. Polacy wciąż zmieniali miejsce przechowywania urny aby zapewnić bezpieczeństwo tej pamiątce.
Michał Słowiński:
Artur Chmielewski