„Krew Chrystusa przypomina wierzącym o Jego ofierze złożonej za ludzkość” – zaznacza ks. dr Robert Skrzypczak. W Kościele Katolickim, miesiąc lipiec jest szczególnie poświęcony czci Najdroższej Krwi Chrystusa.
Sprawowane są wówczas nabożeństwa w formie adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z Litanią do Najdroższej Krwi Chrystusa. Jednak nabożeńtwa lipcowe, nie są jeszcze tak powszechne jak majowe czy czerwcowe. Są one sprawowane jedynie w niektórych klasztorach i parafiach.
– Nabożeństwo do Krwi Chrystusa do tej pory w Kościele ma wymiar lokalny. Dotyczy głównie zakonów skoncentrowanych na duchowości pasyjnej oraz niektórych ruchów modlitewnych świeckich. Najbardziej powszechna i znana jest Litania do Krwi Chrystusa – mówi ks. dr Robert Skrzypczak.
Refleksja na temat przelanej krwi Jezusa Chrystusa uświadamia nam Jego ofiarną miłość – dodaje ks. Skrzypczak.
– Krew Chrystusa to jest znak tego, że On naprawdę oddał swoje życie. My też mówimy, że jak ktoś oddaje życie, to przelewa swoją krew. Dla nas Krew Jezusa jest sposobem do tego, by dziękować Chrystusowi za oddanie za nas życie na Kalwarii – wyjaśnia duchowny.
Zgodnie z tradycją, lipiec związany jest z refleksją o Najdroższej Krwi Chrystusa, odkąd papież Pius IX w 1849 roku wyznaczył dzień 1 lipca na Święto poświęcone Krwi Zbawiciela. Zostało ono później zniesione podczas reformy liturgicznej w 1969 roku.
Jednak kilka lat wcześniej, papież Jan XXIII zatwierdził do publicznego odmawiania Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.
Ks. dr Robert Skrzypczak:
Krzysztof Jędrasik