„Liczy się każde uratowane życie”. Ważne tabliczki na mostach
To element kampanii ratującej osoby w głębokim kryzysie. Na warszawskich mostach zawieszono tabliczki suicydalne. Ich celem jest przeciwdziałanie samobójstwom.
Tabliczki suicydalne umieszczono na dziewięciu warszawskich mostach. To projekt Karola Bąkowskiego zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na zielonym tle widnieje napis: „Nie rezygnuj z życia!” oraz dwa numery telefonów 112 oraz 511-200-200. Ten drugi to całodobowa infolinia dla osób w kryzysie samobójczym prowadzona przez Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
– Ten numer telefonu, który tam jest, może sprawić, że osoba zadzwoni po pomoc, ale też to zdanie – nie rezygnuj z życia- jak z psychologami i suicydologami żeśmy rozmawiali, to też jest taki komunikat, który może jednak jeszcze odwieść taką osobę od tego, żeby próbować odebrać sobie życie – mówi wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
W zachowaniu bezpieczeństwa na mostach pomaga także monitoring – dodaje wiceprezydent.
– Kamery ustawione są specjalnie w taki sposób, żeby obejmowały swoim zakresem szlaki piesze i barierki. Osoby przeszkolone obserwują monitoring i ewentualnie natychmiast wkraczają specjalne służby. Szacujemy, że 14 osób w ten sposób zostało złapanych już na etapie próby samobójczej na moście – dodała wiceprezydent.
Tabliczki suicydalne to projekt Karola Bąkowskiego zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Sam autor podkreśla, że akcja ma wielki sens choćby ocaliła jedną osobę.
– Budżet Obywatelski jest pewną „bańką informacyjną”, więc nie każdy wie o danym pomyśle, nie każdy ma możliwość zagłosować, niestety. Na szczęście dużo fajnych, mądrych i budujących projektów jest realizowanych. Wydaje mi się, że jeśli przez tę tabliczkę chociaż jedna osoba ocali swoje życie, zrezygnuje z podjęcia próby (samobójczej – przyp. red.), to wszystkim nam to się przysłuży – mówi Karol Bąkowski.
Na tabliczkach umieszczono dwa numery telefonów. To linia 112 oraz całodobowy numer dla osób w kryzysie samobójczym: 511-200-200. Wsparcia udzielają eksperci w zakresie pomocy psychologicznej.
– Są to psycholodzy, pedagodzy, osoby które przeszły szkolenie z zakresu interwencji kryzysowej oraz udzielania pierwszej pomocy psychologicznej. To osoby, które pracują pod superwizją czyli każda taka sytuacja, która niesie za sobą bardzo trudne doświadczenie również dla interwenta, może zostać zaopiekowana przez innego specjalistę po to, żeby taka osoba się nie wypaliła – mówi Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz z Warszawskiego Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
Pracownicy infolinii muszą być odporni psychicznie.
– My również prowadzimy interwizję taką zespołową, czyli wspieramy się w zespole. To nie jest nigdy jedna osoba na zmianie. To są zawsze co najmniej dwie osoby, trzy, po to, żeby jedna osoba mogła podtrzymać osobę przy rozmowie, a druga na przykład zawiadomić służby. To jest też bardzo ważny element działania, jeśli mamy bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Zdecydowanie jest potrzebna pewna osobowość i odporność psychiczna – dodaje Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz.
Tabliczki suicydalne znajdują się na dziewięciu stołecznych mostach. Umieszczono je także na nowej kładce pieszo-rowerowej. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które zrealizowało taką inicjatywę.
Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej udziela bezpłatnej pomocy osobom w kryzysie – od konsultacji psychologicznych po schronienie.
Więcej informacji na temat działalności WOIK-u znajduje się na stronie: woik.waw.pl.
Tekst i zdjęcia Krzysztof Jędrasik