Lekarze opieki paliatywnej bez uprawnień do wypisywania bezpłatnych leków
Problem dotyczy kilkunastu tysięcy pacjentów. Lekarze pracujący w hospicjach nie mają uprawnień, by wypisywać recepty na refundowane leki. To dla pacjentów ogromny kłopot, szczególnie że często chorzy mają problemy z poruszaniem się. Jak mówi w Poranku z Radiem Warszawa Beata Biały z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci – chcemy rozwiązać problem, z którym borykamy się już od lat.
Lekarze opieki paliatywnej mają pełną wiedzę o stanie zdrowia swoich pacjentów, dlatego bliscy pacjentów apelują o zmiany.
– Lekarze hospicjów nie mogą wypisywać recept na leki refundowane i rodzic dziecka, które jest pod naszą opieką, jeśli dostaje takie zalecenie, że musi wykupić lek refundowany, to żeby ten lek rzeczywiście był refundowany, musi się udać np. do lekarza POZ. Lekarz POZ nie opiekuje się tym dzieckiem, tylko opiekuje się nim lekarz z hospicjum i to on wie najlepiej, jaki lek jest potrzebny, więc to on powinien móc taką receptę wypisać – dodaje Beata Biały.
W tej chwili toczą się konsultacje społeczne nad nowelizacją ustawy. Zapis zmieniający przepisy w tej sprawie się jednak nie znalazł. Jak podkreśla gość Poranka z Radiem Warszawa – walczymy dla osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin, o ułatwienie im dostępu do ich praw.
– Mam nadzieję, że głos naszego środowiska wybrzmi teraz w tych konsultacjach społecznych. My też zgłosiliśmy taką uwagę do Ministerstwa Zdrowia. Taki zapis umożliwia naszym pacjentom korzystanie z pełni praw, bo oni mają prawo do tych leków refundowanych. Tylko rozwiązanie, które obecnie funkcjonuje bardzo mocno im to utrudnia – mówi Beata Biały.
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci 1 września obchodziło 30. rocznicę powstania. To pierwsze w Polsce hospicjum dla dzieci, które od początku działalności miało formę hospicjum domowego. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci to również jedyne hospicjum dziecięce na terenie Warszawy.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.