
W bloku na warszawskim Bródnie stwierdzono obecność bakterii legionella. Chodzi o budynek przy ul. Rembielińskiej 8A. Mieszkańcy otrzymali zakaz korzystania z pryszniców.
Administracja Osiedla 'Wysockiego’, w bloku przy ul. Rembielińskiej 8A wprowadziła zakaz korzystania z pryszniców – do odwołania. Sprawę zakażenia wody w tym budynku potwierdza Marlena Skorupka-Dziedzic z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
– Generalnie sytuacja jest stabilna. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny sprawuje nadzór nad jakością wody w Warszawie. Tam rzeczywiście podczas badań stwierdzono skażenie wody bakteria legionella w budynku mieszkalnym na Bródnie i Powiatowy Inspektor sanitarny niezwłocznie wydał decyzje w tej sprawie – wyjaśnia Marlena Skorupka-Dziedzic.
Zakażona woda ma być jak najszybciej zdezynfekowana. Obecnie nie ma zagrożenia dla innych bloków na Bródnie.
– To dotyczyło tylko jednego budynku, więc nie ma zagrożenia dla innych budynków. Na spółdzielnie została nałożona decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności, żeby tę wodę doprowadzić do użytku. Na czas kiedy te działania jeszcze się nie zadzieją wydano ogłoszenie, by osoby mieszkające w tym budynku nie korzystały z prysznica – dodaje Marlena Skorupka-Dziedzic.
Przypominamy, że Legionelloza jest chorobą układu oddechowego. Jej przyczyną są bakterie, które występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych i urządzeniach kąpielowych.
– Legionella jest to bakteria występująca w wodzie. Można się nią zarazić poprzez wdychanie tego aerozolu wodno-powietrznego. Natomiast spożycie tej wody nie jest groźnie dla układu pokarmowego. Zakażenie jest groźne dla układu oddechowego i może przypominać zapalenie płuc – wyjaśnia Marlena Skorupka-Dziedzic.
W większości przypadków Legionelloza jest uleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów z powodu tej choroby najczęściej dochodzi u osób starszych i osób z obniżoną odpornością.
Krzysztof Jędrasik