Home / Patronaty  / #Lednicawdomu 2020

#Lednicawdomu 2020

fot. Lednica 2000

Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 każdego roku gromadzą kilkadziesiąt tysięcy młodych osób. W tym roku spotykamy się w nieco innej formie niż zwykle – zaprosimy uczestników na #Lednicawdomu. Połączymy się poprzez transmisję online, podczas której będziemy się modlić, śpiewać, wybierać Chrystusa i doświadczać wszystkich elementów Spotkania, które każdego roku gromadzą nas na Polach Lednickich.

 

Pragniemy zachować entuzjazm i radość, jakie towarzyszą nam zawsze w pierwszą sobotę czerwca, a jednocześnie razem wypowiedzieć hasło tegorocznej Lednicy i słowa zawierzenia tak bardzo dziś aktualne – „Cały Twój”.

 

To pierwsze spotkanie w Polsce, które z całym zaplanowanym programem zostaje przeniesione do Internetu! To pierwsze od 24 lat Spotkanie Lednickie, które przeżywać będziemy w domu! Zaproszeni są wszyscy: Młodzi, uczestnicy Lednicy Dziecka, Lednicy Seniora, Lednicy Motocyklisty!

 

Pola Lednickie żyją przez cały rok. Jest tu wybudowany przez o. Jana W. Górę OP ośrodek duszpasterski zwany Domem św. Jana Pawła II, a w nim wiele pamiątek – papieskich i związanych z wydarzeniami na Lednicy.

 

Dom św. Jana Pawła II jest domem każdego, kto do niego wchodzi. Serce naszego Domu stanowi przeszklona kaplica, z której roztacza się niezapomniany widok na całe Pola Lednickie. Widać stąd replikę krzyża z Giewontu, stacje Drogi Krzyżowej, Bramę-Rybę, dzwonnicę, jezioro Lednica oraz grób Ojca Jana u stóp głazu upamiętniającego 27 lat pontyfikatu św. Jana Pawła II.

 

W trakcie corocznych Spotkań Młodych na Polach Lednickich ośrodek jest niedostępny dla uczestników. W tym roku będzie więc okazja do zaproszenia do środka wszystkich, którzy tego dnia połączą się z nami przez transmisję ze Spotkania.

 

Przypominamy – 6 czerwca 2020 uczestnictwo w Spotkaniu będzie możliwe tylko za pomocą transmisji internetowej i telewizyjnej. Tego dnia nie będzie wstępu na Pola Lednickie.

 

DUSZPASTERZE WSPÓLNOTY LEDNICA 2000

 

Ojciec Wojciech Surówka OP jest naszym duszpasterzem od września 2019 r. i mieszka na Polach Lednickich. Jest autorem książki Wnętrze lasu. Wiele lat pracował w Rosji i na Ukrainie. W latach 2011-2019 był dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie. Prowadzi bloga „Zarzuć sieć” na stronie www.lednica2000.pl oraz fanpage „Księga ziół”, publikuje felietony w miesięczniku „W drodze”.

 

Ojciec Wojciech Prus OP od 4 lat jest z nami. Na co dzień mieszka w Poznaniu, a w każdą niedzielę po mszy o godz. 16 opowiada dzieciom bajki, które od niedawna możecie znaleźć na naszym YouTube. Jest autorem książki Dojrzała niedojrzałość. Uwielbia przyrodę i akwarele, ostatnio powrócił do pisania czterowersowych wierszy.

 

OJCIEC JAN W. GÓRA OP

 

Naszym patronem jest Święty Jan Paweł II, który dzieło pobłogosławił, kołując w helikopterze nad młodymi zgromadzonymi pod Bramą-Rybą w 1997 roku. To Ojciec Święty zainspirował Ojca Jana W. Górę OP do organizacji Spotkań Młodych LEDNICA 2000, które odbywają się co roku na Polach Lednickich.

 

Ojciec Jan to dzieło ukochał. Poświęcał cały swój czas na rozwój Lednicy oraz ewangelizację młodych. Słowa Ojca Jana, zapisane w ostatnim roku jego życia, podkreślają, jak ważne jest, abyśmy wszyscy spotkali się na Polach Lednickich:

 

„Czujcie się zaproszeni i do kalendarza wpiszcie koniecznie 4 czerwca 2016 jako dzień naszego

 

Spotkania z Jezusem. Musimy wszyscy się spotkać. Musimy wybrać Jezusa. Musimy śpiewać i tańczyć. Jezus jest naszym życiem. Pragniemy, aby był wszystkim we wszystkich” .

 

ZAPROSZENIE DUSZPASTERZY WSPÓLNOTY LEDNICA 2000

 

Kochani, dziękujemy Wam za wszystkie pytania o losy tegorocznego XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000. To dla nas znak, że Lednica jest naszym wspólnym dziełem, o które razem się troszczymy! 6 czerwca 2020 pragniemy być razem. Jednak w tym roku – z uwagi na sytuację i w poczuciu odpowiedzialności – przenosimy Spotkanie z Pól Lednickich do… Waszych domów. Chcemy się połączyć z Wami przez Internet i wszystkie możliwe środki przekazu. Do tegorocznego hasła „Cały Twój” dodajemy #Lednicawdomu. Zaproście nas więc do siebie (macie wprawę!), a my zaprosimy Was na Pola Lednickie. Mamy ogromną nadzieję, że połączycie się z nami duchowo.

 

W tym roku na 6 czerwca zapraszamy każdego z Was, wszystkie grupy, które zazwyczaj spotykają się w różnych terminach, a więc: Młodych, Dzieci, Seniorów i Motocyklistów. To dopiero będzie nowy wymiar. To będzie petarda!

 

Lednica to entuzjazm wiary, a więc niech on trwa! Chcemy razem z Wami celebrować to, co w Spotkaniach Lednickich najpiękniejsze – wybór Chrystusa, radość i uśmiech, śpiew, taniec, wspólną modlitwę i adorację. Zrobimy, co w naszej mocy, abyśmy mogli tego razem doświadczyć jak najpełniej. Zapraszamy Was, by już dziś, w pełnym zaufaniu Bogu, powierzyć ten czas przygotowań i powiedzieć: „Cały Twój”.

 

o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP

Duszpasterze Wspólnoty LEDNICA 2000

 

„Cały Twój” – HASŁO XXIV SPOTKANIA MŁODYCH LEDNICA 2000

 

6 czerwca 2020 roku podczas XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000 #Lednicawdomu będziemy podążać szlakami hasła „Cały Twój”.

 

Hasło to, znane bardziej w łacińskiej wersji „Totus Tuus”, było dewizą i mottem życia Karola Wojtyły, a potem pontyfikatu św. Jana Pawła II. Ojciec Święty, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, kierował w ten sposób swoje myśli do Maryi, oddając się Jej w pełni. W tym roku podczas wyjątkowego Spotkania Młodych w naszych domach będziemy śledzić te myśli i właśnie przez Bożą Rodzicielkę zawierzać się, za Jej przykładem, Chrystusowi.

 

Maryja całym swoim życiem mówiła Chrystusowi „Tak” – od Zwiastowania, przez Kanę Galilejską aż do Drogi Krzyżowej i Zmartwychwstania. Cała Jej doskonałość polegała na upodobnieniu się do Jezusa, zjednoczeniu się z Nim i poświęceniu się Jemu.

 

To dla nas, młodych, wskazówki na tegoroczne Spotkanie Młodych.

 

PRZYGOTOWANIE DUCHOWE – 33-dniowe rekolekcje

 

Przygotowania do tegorocznego Spotkania Młodych na Lednicy odbywają się w sposób nietypowy. Przybrały formę 33-dniowych rekolekcji, które powinien przeżyć każdy, kto chce prawdziwie uczestniczyć w „Totus Tuus”. Rekolekcje opierają się na całkowitym oddaniu się Matce Bożej. Ten wyjątkowy czas chcemy spędzić w rekolekcyjnym rytmie, który pozwoli na prawdziwe przeżycie tego czasu.

 

Codziennie o godzinie 8:00 na naszym kanale Lednica2000 na Facebooku oraz YouTube będą publikowane materiały, które doprowadzą nas do zawierzenia się Najświętszej Marii Pannie. Materiały video będą bardzo dużą pomocą, jednak najważniejsze jest osobiste zaangażowanie i skupienie na przeżywanych treściach. Zadbajmy o dobre przeżycie naszego zawierzenia się Matce Bożej.

 

Nie jest to łatwa droga, lecz z pomocą przychodzi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, św.

 

Jan Paweł II czy Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Rekolekcje prowadzą:

 

Siostra Anna Maciejewska – franciszkanka ze Zgromadzenia Rodziny Maryi z Poznania,

 

o. Wojciech Surówka OP – duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000, Łukasz Czechyra – videobloger,

 

Adrian Pakuła – ewangelizator i rekolekcjonista.

 

SYMBOL TEGOROCZNEGO SPOTKANIA

 

Wielkim charyzmatem Spotkań Lednickich jest mnogość symboliki. To właśnie dzięki prostym gestom i przedmiotom możemy lepiej zrozumieć treści naszej wiary. Dziś ważne jest nie tylko to, co się słyszy i widzi, ale również to, co można trzymać w dłoniach. Na Lednicy zmieniamy znaczenie przysłowiowego „gadżetu” na „symbol” i „znak”. To inny poziom, inny sens, w końcu – inny CEL!

 

Symbolem XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000, które odbędzie się pod hasłem „Cały Twój”, jest szkaplerz z wizerunkiem Matki Bożej Lednickiej.

 

Idąc za św. Janem Pawłem II, którego dewizą biskupią i mottem życia były słowa „Cały Twój” [Totus Tuus], pragniemy oddać się w opiekę Matce Bożej. Pójdziemy Jej śladami, aby uczyć się zawierzenia Bogu.

 

Namacalnym znakiem tego aktu jest właśnie przyjęcie szkaplerza.

 

Dzielimy się z Wami ogromną radością, że ten piękny szkaplerz może się znaleźć w Waszych rękach już od dziś!

 

Będzie towarzyszył Waszej modlitwie i przygotowaniom do Spotkania, a w pierwszą sobotę czerwca podczas nabożeństwa stanie się symbolicznym płaszczem Maryi. I pozostanie z Wami już na zawsze. 6 czerwca 2020 roku spotykamy się inaczej niż zwykle, on-line, ale pragniemy, żeby szkaplerze lednickie znalazły się w Waszych domach jak najprędzej. Każdego roku wchodząc na Pola Lednickie, dostawaliście symbol Spotkania, tym razem Matka Boska przybędzie do Waszych domów już przed Spotkaniem. Wszystko w tym roku jest niezwykłe! Kochani, symbol lednicki to wspaniała okazja, by już dziś pomyśleć o swoich bliskich, przyjaciołach, o ludziach samotnych czy chorych, których zechcecie obdarować szkaplerzem lednickim. Szkaplerz można zamawiać już dziś na www.lednicki.pl.

 

Co ważne – szkaplerz jest jednocześnie cegiełką na utrzymanie Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, w którym odbędzie się XXIV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000.

 

Wykonany jest na podstawie ikony Matki Bożej Lednickiej, która znajduje się w kaplicy na Polach Lednickich.

 

PROGRAM TEGOROCZNEGO SPOTKANIA

 

Część I: 15.00-16.00

 

Koronka do Miłosierdzia Bożego

 

Tradycyjnie w godzinie miłosierdzia powierzymy się Bogu w modlitwie, prosząc o miłosierdzie dla świata. Modlitwę poprowadzą Siewcy Lednicy.

 

Konferencja

 

Co znaczą słowa „Cały Twój” i jak mamy rozumieć ideę powierzenia się Bogu? Konferencję na ten temat wygłosi Ojciec Roman Bielecki OP – redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika „W drodze”. Ojciec Roman będzie do nas mówił, spacerując po pustych Polach Lednickich, dając w ten sposób wyraz naszej tęsknocie za nieobecnymi fizycznie uczestnikami.

 

Część II: 19.00-22.15

 

Słowo powitania do wszystkich łączących się z nami za pośrednictwem transmisji skierują duszpasterze Wspólnoty LEDNICA 2000.

 

Błogosławieństwo rodziców

 

Joachim i Anna, rodzice Maryi, ofiarując ją Bogu, okazali Mu swoje zaufanie. Podobnie nasi rodzice, pozwalając nam się narodzić, odpowiedzieli Bogu „tak” na Jego zaproszenie do rodzicielstwa. Chcemy za to podziękować naszym rodzicom, błogosławiąc ich za życie, które nam dali.

 

Zawierzenie

 

Maryja jest tą, która nieustannie wskazuje na Syna. Ona, powierzając całe życie Bogu, najlepiej pokazuje nam, co znaczy „Cały Twój/Cała Twoja”. Za jej przykładem powierzymy swoje życie Jezusowi, wypowiadając te słowa. W czasie misterium będziemy uczestnikami dialogu, podczas którego Jezus zapyta każdą i każdego z nas, czy może w nas zamieszkać.

 

Płaszcz Maryi

 

Ofiarowana w świątyni Maryja tkała zasłonę świątynną, która zgodnie z podaniami rozerwała się w momencie śmierci jej Syna. Zasłona utkana przez jej młode ręce staje się bramą do Boga i płaszczem, pod którym możemy się schronić. Podczas misterium oddamy się pod opiekę Maryi, symbolicznie chowając się pod płaszczem Matki Bożej. Będzie to także moment przyjęcia szkaplerza lednickiego.

 

20.00-21.00 Msza święta

 

Wszyscy zgromadzimy się wokół ołtarza, by celebrować naszą bliskość z Jezusem. Eucharystii, transmitowanej z kaplicy Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, będzie przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

 

21.00-21.20 Apel Jasnogórski

 

Apel Jasnogórski przeżyjemy w wyjątkowej łączności Lednicy z Jasną Górą – miejscem, w którym Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zawierzył Polskę Maryi. My ten gest Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym roku powtarzamy.

 

21.25 Przemówienie Ojca Świętego Franciszka

 

Każdy z papieży – Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek – co roku kierował przesłanie do młodych zgromadzonych pod Bramą-Rybą. W tym roku także wysłuchamy specjalnego przemówienia Ojca Świętego Franciszka do wszystkich uczestników Spotkania Młodych.

 

21.30 Wspomnienie św. Jana Pawła II i 100 urodziny św. Jana Pawła II

 

Jan Paweł II jest założycielem i duchowym ojcem Lednicy. W tym roku świętujemy setną rocznicę jego urodzin. Dziękując Bogu za jego owocne życie, będziemy prosić przez wstawiennictwo Świętego Papieża o potrzebne łaski. Podczas nabożeństwa pomodlimy się Litanią do św. Jana Pawła II, którą poprowadzą Siewcy Lednicy.

 

21.45 Adoracja Najświętszego Sakramentu i wybór Chrystusa

 

Silną i trwałą więź z Jezusem zbudować można tylko podczas indywidualnego spotkania, dlatego jak co roku zaprosimy Was do najpiękniejszej rozmowy z Bogiem – adoracji Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy wybierzemy Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela.

 

22.10 Przejście przez Bramę III Tysiąclecia

 

Finałem jest wyjątkowy moment przejścia przez Bramę-Rybę jako potwierdzenie dokonanego aktu wyboru Chrystusa. Ten gest symbolizuje wejście na nową drogę, jaką jest Chrystus. W tym roku będzie miał niepowtarzalny charakter – wszyscy wspólnie, choć symbolicznie, przejdziemy przez Bramę-Rybę, potwierdzając naszą przynależność do Chrystusa.

 

PROGRAM SPOTKANIA [skrócony]

 

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

przerwa

19.00 Rozpoczęcie XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000 #Lednicawdomu

20.00 Eucharystia

21.00 Apel Jasnogórski

21.25 Przemówienie Ojca Świętego Franciszka

21.30 Wspomnienie św. Jana Pawła II

21.45 Adoracja Najświętszego Sakramentu

21.55 Wybór Chrystusa

22.10 Przejście przez Bramę III Tysiąclecia

 

Mimo wyjątkowości tegorocznego Spotkania Młodych nie zabraknie stałych elementów, takich jak tańce lednickie czy wspólne śpiewanie lednickich pieśni. W tym wyjątkowym roku przepełnimy radością nasze domy i zaprosimy naszych domowników do wspólnego przeżycia tego Spotkania.

 

XXIV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 będzie transmitowane: w Telewizji Trwam, dzięki której życzliwości odbywa się realizacja, na stronie internetowej www.lednica2000.pl, w social mediach: Facebook Lednica2000, YouTube Lednica2000.

 

Nasze portale społecznościowe, na których są bieżące informacje dotyczące Spotkania:

 

● FACEBOOK – https://www.facebook.com/lednica2000

● YOUTUBE – https://www.youtube.com/user/lednica2000

● TWITTER – https://twitter.com/Lednica2000

● INSTAGRAM – http://instagram.com/spotkanialednica2000

 

Udostępnij!

shares

Kontynuując przeglądanie strony zgadzasz się na instalację plików cookies na swoim urządzeniu więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close