Pamięć o Polakach spoczywających za granicą
Na Wileńszczyźnie rozpoczyna się dziś kwesta na rzecz zabytkowych wileńskich nekropolii. Zbiórka pieniędzy prowadzona będzie na cmentarzach w całym regionie do 2 listopada.
Pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje starych nagrobków na cmentarzach – takich jak: Na Rossie i Bernardyńskim. Kwesta organizowana jest po raz ósmy.
– Cieszy fakt, że wiele osób dzwoni i się zgłasza. Ludzie wiedzą, o co chodzi, i chętnie się w nią włączają – mówi prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort.
Na cmentarzu Na Rossie kwesta rozpocznie się w poniedziałek 1 listopada podczas tradycyjnej akcji zapalania zniczy „Światełko dla Rossy”.
– Rozmawialiśmy z harcerzami, którzy będą kwestować, aby tego dnia przedłużyć zbiórkę pieniędzy do późnych godzin wieczornych. Właśnie wtedy cmentarz odwiedza najwięcej osób – wskazuje Żybort.
Oprócz uczniów szkół polskich na Litwie oraz harcerzy w zbiórkę pieniędzy włącza się każdego roku duchowieństwo.
– Wielu księży ogłasza kwestę i zachęca do wzięcia w niej udziału. Dzięki temu ludzie są hojniejsi – mówi prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Żybort dodaje, że każdego roku podczas kwest udaje się zebrać ponad pięć tysięcy euro.
Cmentarze Na Rossie i Bernardyński są jednymi z najstarszych w Wilnie. Pochowani są tam m.in. powstańcy styczniowi, słynni polscy historycy, ludzie kultury i żołnierze. Na Rossie spoczywa też serce marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tymczasem w wielu krajach za granicą trwają akcję kwestowania i sprzątania cmentarzy, na których spoczywają polscy obywatele. Polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku i przedstawiciele polskiej społeczności na Białorusi zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie Ferdynanda Ruszczyca. Dziś mija 85. rocznica śmierci tego malarza, reprezentującego symboliczny nurt Młodej Polski. Akcja „Znicz” trwa także w Londynie. Odbędzie się na cmentarzu na zachodzie stolicy. Podobnie w Gruzji – Polacy mieszkający w Tbilisi i polscy dyplomaci odwiedzili Cmentarz Kukijski i zapalili znicze na grobach Polaków z XIX i XX wieku.
IAR