Rodzinie Ulmów będzie poświęcone spotkanie 1 czerwca w warszawskim Kościele Wszystkich Świętych. Losy przyszłych beatyfikowanych przybliży doktor Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To wyróżnienie jest przyznawane osobom pomagającym Żydom w okresie Holokaustu.
– Dr Mateusz Szpytma w 2003 roku zaangażował się w badanie i upamiętnianie ofiar zbrodni z 24 marca 1944 roku, kiedy w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Zginęło wówczas 17 osób, Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady – powiedziała Iwona Spałek, Asystent Prasowy Oddziału IPN w Warszawie.
– Dzięki inicjatywie doktora Szpytmy w 2004 r. w Markowej odsłonięto pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało tam Muzeum Polaków ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów. Historyk współpracował z krakowskim i rzeszowskim oddziałem IPN. Efektem jego pracy jest też wystawa IPN pt. „Samarytanie z Markowej”. Ekspozycja została pokazana w 26. krajach na pięciu kontynentach – powiedziała Iwona Spałek, Asystent Prasowy Oddziału IPN w Warszawie.
Wstęp jest bezpłatny. Początek spotkania o 17:30. Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie małżeństwa Ulmów. 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny.
Artur Chmielewski