
W sobotę 24 maja na placu katedralnym w Poznaniu odbędą się uroczystości beatyfikacyjne Sługi Bożego księdza Stanisława Streicha. Będzie im przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.Duchowny był społecznikiem, został zamordowany przez komunistę w trakcie odprawiania mszy świętej dla dzieci w 1938 roku.
Ksiądz Stanisław Streich może być wzorem dla kapłanów – mówił w Poranku z Radiem Warszawa redaktor naczelny Radia Emaus, ksiądz Mariusz Sokołowski:
– Człowiek bardzo życzliwy ludziom, nie przechodził w sposób obojętny, niezauważony wobec żadnego człowieka. Nigdy nikogo z ambony nie potępiał, raczej miał otwarte serce. Myślę, że jest nam potrzebny jako taki wzór kogoś, kto jest nieustraszony. Mimo, że życie było zagrożone, on się nie wycofał. Dzisiaj też są ataki na Kościół, tak mówimy, że to opiłowywanie Kościoła na różny sposób, czasem w białych rękawiczkach. Trzeba robić swoje- zaznaczył duchowny.
Już dziś , 23 maja o godzinie 17:30 w parafii świętego Jana Bosko w Luboniu, miejscu posługi i męczeńskiej śmierci kapłana, odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN zatytułowanej „Męczennik za wiarę”.
Co wiemy o nowym błogosławionym?
Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy. Ukończył seminarium w Poznaniu, gdzie też studiował filozofię klasyczną . Był kapelanem sióstr elżbietanek i uczył religii w poznańskiej szkole handlowej. Później został wikariuszem w trzech kolejnych parafiach w Poznaniu. Gdy objął funkcję proboszcza parafii w Żabikowie podjął starania o wzniesienie w okolicy nowego kościoła – we wsi Luboń.
Mimo gróźb ze strony środowisk komunistycznych, nie ustawał w działaniach społecznych i duszpasterskich. A były to tereny dotknięte nędzą i bezrobociem. Dziełem jego życia była budowa świątyni pod wezwaniem świętego Jana Bosko we wsi Luboń, zalążka nowej parafii.
Mówi dr Barbara Stanisławczyk-Żyła z Biura Edukacji Narodowej IPN.
– Przeczuwał swoją śmierć. W ostatniej rozmowie z matką powtórzył motto swego życia – „To, na co się poświęciłem, muszę wykonać”. Tak też się stało. Budowę kościoła dokończył.
W jaki sposób poniósł śmierć?
Co znamienne, kapłan oddał życie w chwili głoszenia Słowa Bożego do najmłodszych – dodaje.
– 27 lutego 1938 roku nowy kościół wypełniony był wiernymi. Ksiądz Streich odprawiał mszę dla dzieci o godzinie 10.00. I wtedy z tłumu wyskoczył mężczyzna, który oddał kilka strzałów w kierunku księdza. Były to strzały śmiertelne – wyjaśnia Barbara Stanisławczyk- Żyła.
Zamach na życie kapłana, odbił się echem w całym ówczesnym świecie .
-Męczeńska śmierć księdza Streicha wywołała szok, zarówno w parafii, wśród parafian, jak i w całej Polsce, a też w całym chrześcijańskim świecie. Uroczystość pogrzebowa stała się wielką manifestacją religijną i patriotyczną. Przybyli na nią również ci, którzy przez krótki czas zostali uwiedzeni przez propagandę komunistyczną – dodaje.
Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się w 2017 roku. Kilka lat później, 23 maja 2024 roku papież Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo Sługi Bożego księdza Stanisława Streicha.
Początek mszy beatyfikacyjnej w sobotę o 11.00.