Ks. Witczyk: aby żyć jako chrześcijanin należy znać nauczanie Chrystusa
To zachęta, by częściej sięgać po Pismo Święte i je kontemplować. 20 kwietnia kończy się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Od 14 kwietnia w całej Polsce odbyło się wiele inicjatyw, które przybliżały przesłanie Pisma Świętego.
Każda parafia za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich kurii diecezjalnych otrzymała specjalne materiały liturgiczne, katechetyczne i pastoralne pomocne w przeprowadzeniu Narodowego Czytania Pisma Świętego. Materiały miały też inspirować do działań promujących czytanie Słowa Bożego. W niedzielę, 14 kwietnia, w wielu kościołach rozdawane były kartki z wypisanymi fragmentami z Dziejów Apostolskich, które mogły stanowić dla wierzących Boże przesłanie na cały rok.
– Najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w Tygodniu Biblijnym to uroczyste celebracje Narodowego Czytania Pisma Świętego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze i w Kościele Świętego Mikołaja we Wrocławiu. Dzieło Biblijne organizuje także cały szereg spotkań biblijnych w parafiach, a katecheci w szkołach – mówi przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk, który jest inicjatorem Tygodnia Biblijnego.
W czasie Tygodnia Biblijnego odbywały się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, takie jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowało też tzw. „Drogę Światła”, a w większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany był ogólnopolski konkursu biblijny dla alumnów.
Celem Tygodnia Biblijnego jest przede wszystkim lepsze poznawanie samego Jezusa.
– Istotą takiego wydarzenia jest rozbudzanie i pogłębianie miłości do Pisma Świętego. Wszak pod słowami natchnionymi Pisma Świętego obecny jest sam Zmartwychwstały Chrystus. Miłości do Pisma Świętego jest w istocie miłością do Chrystusa. Z kolei, żeby żyć jako chrześcijanin należy znać nauczanie Chrystusa – dodaje ks. Witczyk.
Myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego w tym roku to: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”.