Ks. prof. Cisło: każda religia zasługuje na szacunek
Każda religia zasługuje na szacunek i godną przestrzeń do jej wyrażania. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego otwarto Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej.
To instytucja zajmująca się pomocą osobom prześladowanym z powodu wiary. Badania nad wolnością religijną prowadzone są od wielu lat przez naukowców z UKSW. Nowopowstałe Centrum jest więc niejako przedłużeniem, rozszerzeniem i pogłębieniem tych działań.
O problemie chrystianofobii mówił w „Poranku siódma9” ks. prof. Waldemar Cisło. Podkreślił, że wolność religijna jest ważna w każdym miejscu na świecie, nie tylko na Bliskim Wschodzie czy w Afryce.
– Stały przedstawiciel Ojca Świętego przy ONZ kilka lat temu raportował, że przez kilka lat utrzymywała się liczba 107 tysięcy śmierci chrześcijan rocznie. To według statystyk oznacza, że co trzy minuty ktoś był zabijany tylko dlatego, że jest chrześcijaninem. Te ostatnie dane są natomiast trochę lepsze – i dzięki Bogu, że tak dzieje się – ale to wciąż za dużo. Każda osoba, która ginie z powodu wiary, to zbyt dużo – podkreśla.
Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Z raportu stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ wynika, że rocznie ginie 105 tysięcy wyznawców Chrystusa.
– My wydajemy co dwa lata raport „Prześladowani zapomniani”, który jest dedykowany prześladowaniom chrześcijan, ale także co dwa lata wydajemy raport na temat wolności religijnej. Z raportów wynika, że około 350 mln chrześcijan jest prześladowanych. Oczywiście, nie wszędzie są to prześladowania, które wiążą się z utratą życia. Natomiast, jeśli popatrzymy na Egipt, na Koptów, na Pakistan i tamtejszą malutką wspólnotę chrześcijańską, gdzie w obu tych krajach np. młode kobiety czy dziewczęta są porywane, zmuszane do małżeństw z muzułmanami i przejścia na inną religię. To jest tragedia 800 kobiet rocznie – dodaje ks. Cisło.
Do głównych zadań Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej należą m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii. Celem jest również upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie.
Ks. prof. Waldemar Cisło:
Karolina Stachacz