Ks. Nagraba: trzeba tworzyć właściwe środowisko dla wiernych

Działa tam kilka wspólnot, które gromadzą ludzi w różnym wieku. Ich zaangażowanie ubogaca codzienne życie parafii. W tym tygodniu w Radiu Warszawa gościmy przedstawicieli parafii św. Apostołów Jana i Pawła na Gocławiu.
Kościół św. Apostołów Jana i Pawła przy ul. Kapelanów Armii Krajowej 2, znajduje się między jeziorem Gocławskim a parkiem „Nad Balatonem”. Parafię erygował Kard. Józef Glemp Prymas Polski 1 lipca 1985 roku z części parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie–Zerzniu. Powstała jako votum dziękczynne za ocalenie życia polskiemu papieżowi św. Janowi Pawłowi II, po zamachu z 13 maja 1981 roku.
Do organizowania nowego Ośrodka Duszpasterskiego, już w 1980 roku kard. Stefan Wyszyński skierował ks. Zygmunta Uczciwka, ówczesnego diecezjalnego duszpasterza rodzin. Został on pierwszym proboszczem parafii na Gocławiu. Tę funkcję pełnił do 2021 roku.
Obecnie proboszczem parafii jest ks. Artur Nagraba. Kapłan mówił Radiu Warszawa o grupach modlitewnych działających na terenie parafii.
– Jest oczywiście oaza młodzieży, są lektorzy i ministranci. Jest „Kościół Domowy”, studenci spotykają się we wtorki, na te spotykania serdecznie zapraszamy. Jest grupa post-studencka, jest „Odnowa w Duchu Świętym”, jest formacja mężczyzn w grupie „Tutus Tuus” i oczywiście fantastyczne Panie z Kół Żywego Różańca – wymienia proboszcz.
Cieszy fakt, że wielu mężczyzn angażuje się w życie parafii – dodaje kapłan.
– Próbujemy rozpocząć projekt pt. „Mężczyzna przy ołtarzu”. To jest taka idea, że ojciec i syn służą razem do mszy świętej. Mieliśmy niedawno męską pielgrzymkę do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Poszliśmy pieszo z Gocławia na Żoliborz, była modlitwa i dzielenie się męskimi rozmowami. Mam nadzieję, że ta przestrzeń dla mężczyzn się pojawi – mówi ks. Nagraba.
W parafii trzeba stworzyć właściwą przestrzeń także dla ludzi młodych. Warto zadbać m.in. o odpowiednią formę spowiedzi – podkreśla duszpasterz.
– Ja to na swój własny użytek nazywam „wake-up servis” czyli „obudźcie się”, macie swoje miejsce, a konfesjonał nie jest czymś strasznym. Bardzo ważna jest spowiedź i czas poświęcony na spowiedzi młodych ludziom, żeby wyrwać ich z pewnych schematów, żeby ta spowiedź była niestandardowa. Druga rzecz to jest tworzenie przestrzeni wspólnoty. W parafii jest grupa 70. młodych ludzi, którzy rozpoczęli przygotowania do bierzmowania. Jest oaza i ministranci. Ale oczywiście jest odpływ młodzieży z Kościoła, trzeba to otwarcie powiedzieć, że mamy kryzys. Świat wirtualny bardzo zasysa młodzież. Ale z drugiej strony tworzenie dla nich środowiska to jest nasza misja – zaznacza ks. Artur Nagraba.
Wiernych z parafii św. Apostołów Jana i Pawła w Warszawie, można usłyszeć w tym tygodniu na naszej antenie, o godzinie 14:20.
Zapraszamy także na audycję „Przystanek Parafia”, w niedzielę 30 października po godzinie 20.
Krzysztof Jędrasik