Ks. Mąkosa: lekcje religii pomagają młodzieży odnaleźć sens i piękno życia
Trwa dyskusja na temat ewentualnego ograniczenia godzin lekcji religii w polskich szkołach. Taką propozycję ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Eksperci przypominają o przepisach prawa obowiązujących w tym zakresie oraz o głębokim sensie prowadzenia lekcji religii w szkołach.
Resort edukacji proponuje, by tylko jedna godzina religii tygodniowo była finansowana z budżetu państwa. Jeśli rodzice chcieliby dwie lekcje, będzie to ich decyzja, także finansowa. Obecnie prowadzenie takich zajęć gwarantuje konkordat i prawo oświatowe.
Lekcje religii odbywają się na życzenie rodziców dzieci niepełnoletnich lub na życzenie młodzieży pełnoletniej – przypomina koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Piotr Tomasik.
– Obowiązek organizacji spoczywa na dyrekcji szkoły. Lekcje odbywają się w konkretnych klasach, jeżeli przynajmniej 7 osób uczęszcza na daną religię, albo oddziałach międzyklasowych. Natomiast jeżeli są tworzone grupy międzyszkolne, to wystarczy jedna osoba. Jest to wynik wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Stasburgu z roku 2010 – zaznacza ks. Tomasik.
Wypowiedź ks. prof. Piotra Tomasika:
Lekcje religii mają m.in. głęboki wymiar wychowawczy. Pomagają młodzieży odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze życiowe pytania – mówi ks. prof. Paweł Mąkosa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– To np. pytania dotyczące sensu życia, przeznaczenia, ich życiowego powołania. I sami Państwo mogą sobie wyobrazić, jak to jest dzisiaj istotne. Kiedy wielu młodych ludzi przeżywa różne rozterki życiowe, nie potrafi się odnaleźć w tym świecie. Wprost mówimy o problemach, takich jak depresja, jak samookaleczenia, żeby pomóc młodym ludziom, żeby zrozumieli siebie i otaczający świat, żeby odkryli piękno życia – podkreśla ks. Mąkosa.
Wypowiedź ks. prof. Pawła Mąkosa:
Zmiany proponowane przez ministerstwo edukacji dotyczą także wyłączenia oceny z religii ze średniej oraz przenoszenia katechezy na pierwszą lub ostatnią godzinę lekcyjną.
Krzysztof Jędrasik