19 października przypada 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jego życie stało się symbolem odwagi, niezłomności oraz walki o wolność. Gościem Poranka z Radiem Warszawa była przyjaciółka kapelana „Solidarności”, Joanna Grzybowska, która wspominała postać księdza i tamte wydarzenia.
– Nawet nie znając księdza Jerzego osobiście, to było wiadomo. Nawet patrząc na niego przy ołtarzu, kiedy mówił, był zatopiony w modlitwie. Wiadomo było, że to jest kapłan, ale przede wszystkim człowiek, który żyje dla innych. On miał tak otwarte serce, tak otwarte ręce, swój dom i swoje życie na ludzi, którzy potrzebują czegokolwiek, choćby dobrego słowa, że wiadomo było, że to jest jedyny słuszny adres – mówiła Joanna Grzybowska.
Ksiądz Jerzy wiedział, że życie należy przeżyć z pasją i sercem.
– Powiedział kiedyś, że największą chorobą dzisiejszych ludzi jest to, że w nic nie są zaangażowani, że w nic nie chcą włożyć serca ani duszy. To było dla niego ważne. On o tym mówił, bo wiedział, że życie trzeba przeżyć z pasją. To nie może być tylko takie odliczanie, żeby szybciej dzień minął. We wszystko, co się robi, trzeba włożyć serce – podkreśla Joanna Grzybowska.
W centrum jego życia zawsze był Jezus Chrystus.
– Ksiądz Jerzy był całkowicie spójny w tym, co mówił i w tym co robił. Nie mówił, że trzeba służyć – On służył. Pokazywał służbę człowiekowi swoim życiem. To był taki przejrzysty kryształ. Ksiądz Jerzy nigdy nie mówił o sobie, tylko mówił o Panu Bogu. On zawsze przed sobą i za sobą widział Pana Boga, a nie siebie – zaznacza przyjaciółka kapelana „Solidarności”.
Główne obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki odbędą się w sobotę 19 października w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 16:00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
W ramach obchodów 40 rocznicy śmierci ks. Jerzego zaplanowano liczne wydarzenia i uroczystości:
19 października
– godz. 11:30 na Akademii Katolickiej odbędzie się sympozjum pt. „Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem”.
– godz. 12:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny wyruszy marsz pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj” do sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.
– godz. 16:00 w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej.
– godz. 19:00 rozpocznie się wieczór uwielbienia z bł. Jerzym Popiełuszką.
20 października
– godz. 19:00 w kościele na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką”.
26 października odbędzie się pielgrzymka duszpasterstw młodzieżowych i akademickich do grobu bł. Jerzego Popiełuszki.
9 listopada do grobu bł. Jerzego Popiełuszki będą pielgrzymować ministranci i lektorzy posługujący w parafiach Archidiecezji Warszawskiej.
Do 3 listopada przy grobie męczennika codziennie o godz. 21:00 będzie odmawiana specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści .
Do 3 listopada w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można obejrzeć wystawę pt. „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.
Cała rozmowa tutaj
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.óze kulinarne po Mazowszu”