Papież Franciszek odmówił z wiernymi w południe modlitwę Regina Coeli. W okresie wielkanocnym zastępuje ona tradycyjną modlitwę Anioł Pański. To radosna antyfona maryjna .
– Jest to antyfona bardzo krótka. Po polsku brzmi: Królowo Nieba wesel się, Alleluja, bo Ten któregoś nosiła, Aleluja, Zmartwychwstał, jak powiedział, Alleluja, módl się za nami do Boga, Alleluja. Można powiedzieć, że jesteśmy w dniu Zmartwychwstania i zachęcamy Matkę Bożą do radości. W Ewangeliach nie ma żadnego opisu spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z Matką – mówi ojciec Grzegorz Bartosik, franciszkanin, mariolog.
Modlitwa pochodzi z pierwszych wieków Kościoła, pierwszy jej tekst znaleziono w Antyfonarzu Bazyliki św. Piotra. Nie jest znana jej dokładna historia.
– Jedna z wersji jest taka, że autorem jest papież Grzegorz V, pochodzący z Saksonii, jego pontyfikat przypada na koniec X wieku, a więc w duchu ówczesnej reformy Kościoła, on miałby stać za tekstem tej antyfony. Natomiast druga hipoteza, może bardziej legenda, mówi, że autorem tego hymnu był papież Grzegorz Wielki, którego pontyfikat przypada na przełom VI i VII wieku, kiedy w okresie wielkanocnym w roku 596 panowała zaraza, zarządził procesje z figurą Matki Bożej Salus Populis Romani – przypomina zakonnik.
Regina Coeli na przestrzeni kolejnych wieków była rozpowszechniana w całym Kościele.
– Te modlitwy szczególnie propagowali Franciskanie w 13 wieku, ta modlitwa była używana w Brewiarzu Franciszkańskim, jako dodatek, do hymnu Magnificat w okresie wielkanocym. Natomiast potem z czasem na stałe weszła do modlitw kapłańskich, czyli do Liturgii Godzin, do brewiarza. Natomiast w XVIII wieku, papież Benedykt XIV zalecił, żeby zamiast modlitwy Anioł Pański, odmawiać w okresie wielkanocnym, czyli od Wigilii Paschalnej, aż do Zesłania Ducha Świętego tę modlitwę – dodaje kapłan.
Również w Radiu Warszawa w okresie wielkanocnym w południe zapraszamy na modlitwę Regina Coeli.
Wojciech Dudkowski