Chrześcijanie z byłych republik sowieckich potrzebują naszego wsparcia. W drugą niedzielę Adwentu obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2000 roku, w drugą niedzielę Adwentu. Ma on na celu wsparcie duchowe i materialne wiernych na terenach dawnego Związku Radzieckiego, przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, ale także w Rosji, na Kaukazie i w Azji Środkowej.
W tym dniu warto sobie uświadomić, że Kościół to wielka wspólnota wierzących, która obejmuje najdalsze zakątki świata.
– Kościół jest oczywiście powszechny, kolorowy, to nie jest tylko Polska, ale cały świat, szczególnie ten świat wschodni, gdzie ten Kościół ciągle jeszcze potrzebuje naszej pomocy, absolutnie tak i tej duchowej i tej materialnej. I właśnie ta druga niedziela Adwentu jest taką chwilą, kiedy o tym Kościele myślimy, kiedy staramy się Go wspierać – Mówi dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski – Ks. Leszek Kryża.
Mówiąc „Kościół na Wschodzie” myślimy o naszych braciach i siostrach żyjących w bardzo różnych warunkach – dodaje ks. Kryża.
– Ten Kościół funkcjonuje w różnych warunkach, niejednokrotnie naprawdę bardzo, bardzo trudnych. Weźmy np. Kościół, który jest na Syberii, Kościół na stepach Kazachstanu, albo malutki Kościół w Turkmenistanie, gdzie wiernych jest około 200, 300 i tylko dwóch kapłanów. I jest Kościół na Ukrainie, który ciągle realnie zmaga się z trwającą wojną – dodał kapłan.
W tym roku staramy się pomóc głównie mieszkańcom Ukrainy i Kazachstanu.
– Nasz zespół obejmuje swoją pomocą Kościoły we wszystkich krajach, które powstały po rozpadzie związku sowieckiego. Każdy go roku staramy się jeden z tych kościołów szczególnie za uważać. Ze względu o trwającą wojnę, mam nadzieję, że ona się niedługo zakończył. Ale póki co ono to jednak kościół na Ukrainie, pewnie będzie jeszcze ciągle wymagał największej pomocy, ale w tym roku chcemy się też skoncentrować na kościele w Kazachstanie – wyjaśnia kapłan.
Ks. Leszek Kryża informuje, że w 2023 roku, w drugą niedzielę Adwentu 10 grudnia, zebrano 2 mln 604 tys. złotych. Dzięki tym funduszom Zespołowi udało się zrealizować 186 projektów i próśb nadesłanych z różnych krajów na Wschodzie.
Dyrektor Biura Zespołu zaznaczył, że w 2024 roku na pomoc Ukrainie z funduszy Zespołu zostało wydanych 1 mln 204 tys. złotych. Środki te przeznaczone zostały na pomoc w funkcjonowaniu domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych.
Ks. Kryża poinformował, że na pomoc remontowo-budowlaną Zespół wydał w tym roku już 612 tys. złotych, z kolei na pomoc liturgiczną (zakup paramentów liturgicznych i wyposażenia) – 425 tys. złotych.
Dyrektor Biura Zespołu przyznał, że członkowie Zespołu wyjeżdżają też na Wschód, aby na miejscu poznać potrzeby i sprawdzić realizacje projektów. W mijającym roku odwiedzili dziewięć razy Ukrainę włącznie z dotarciem do Charkowa, Zaporoża czy Odessy oraz Kazachstan, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze.
K.J.