„112 – ten numer ratuje życie ” – to tytuł konkursu organizowanego przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa. Celem jest kreowanie prawidłowych postaw i zachowań w sytuacjach niesienia pomocy. Organizatorzy kierują propozycję do dzieci w dwóch grupach wiekowych – uczniów klas IV – VI i VII – VIII. Konkurs odbywa się po raz piąty.
– Staramy się, aby te prace były zróżnicowane w każdej edycji. Ostatnio mieliśmy formę literacką. Uczestnicy mieli stworzyć wiersz lub rymowankę. Dlatego teraz podjęliśmy decyzję o tym, że będzie to forma plastyczna w technice płaskiej w formacie A3. Do wykonania można użyć farb, pasteli, kredek, ołówka czy stworzyć wyklejankę. Wszystkie techniki płaskie są dozwolone. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że praca powinna być wykonana samodzielnie przez jednego autora – wyjaśnia Ireneusz Rajski pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Prace można zgłosić za pośrednictwem szkół do 17 stycznia. Podsumowanie konkursu będzie połączone z Międzynarodowym Dniem Numeru Alarmowego 112, który przypada 11 lutego.
– Chcemy, żeby dzieci z jednej strony pamiętały, że numer 112 ma funkcję alarmową i stanowi narzędzie do wezwania odpowiednich służb, a z drugiej, aby młodzi plastycy oswoili się z tym w jaki sposób przekazać zgłoszenie. Zauważyliśmy, że z roku na rok, zainteresowanie konkursem jest coraz większe, co daje nadzieję na wypełnienie edukacyjnej roli tej inicjatywy – dodaje Ireneusz Rajski.
Podczas wydarzenia wyróżnieni zostaną najbardziej skuteczni operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. Przypomnijmy, zgłoszenia są przyjmowane przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Zadaniem operatorów jest odbieranie informacji i przekazywanie ich do odpowiednich podmiotów ratowniczych.
Artur Chmielewski