Konferencja w Watykanie: „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”
Ks. Abp. Zygmunt Zimowski zaprasza do udziału w XXIX Międzynarodowej Konferencji, którą organizuje Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie w dniach 20, 21 i 22 listopada na temat: “Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”.
Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują – taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20, 21 i 22 listopada b.r. w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie.
W Konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu. „Nasza Konferencja – mówi Ks. Abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Dykasterii – została zorganizowana, po to aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie Duszpasterstwu Służby Zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm.”
Wzorem poprzednich Konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują. Konferencję poprzedzi uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętego Piotra o godzinie 7.30, której będzie przewodniczył Kardynał George Pell, Arcybiskup Sydney i Przewodniczący Rady ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.
– Kulminacyjnym punktem naszej Konferencji – dodaje Arcybiskup Zimowski – odsyłając do programu dostępnego na stronie internetowej Dykasterii (holyseeforhealth.net) – będzie specjalne spotkanie Papieża Franciszka ze światem autyzmu, w którym wezmą udział pracownicy służby zdrowia, stowarzyszenia i instytucje zaangażowane na tym polu.
Franciszek jako pierwszy papież zetknie się ze złożoną rzeczywistością społeczno-sanitarną autyzmu w tak szerokim międzynarodowym wymiarze. Doświadczając ojcowskiego serca Papieża, ta różnorodna rzeczywistość, będzie mogła napełnić się nadzieją i ufnością, że nie jest odizolowana ani w osobach cierpiących na zaburzenia autystyczne ani w ich rodzinach, lecz przeciwnie, tworzy wspólnotę i z nią współpracuje na zasadzie etyki solidarności, jaką wszyscy powinniśmy na nowo odkryć i stale ożywiać. Czas przygotowania do Audiencji ubogacą występy wybitnych włoskich osobistości muzycznych jak: Tazenda, Arisa, Giuseppe Barbera e Guglio Rapetti-Mogol.