Kolejki do specjalistów od lat są największym wyzwaniem dla ochrony zdrowia w Polsce. W województwie mazowieckim w ciągu ostatnich dwóch lat liczba oczekujących na pilną wizytę do poradni nefrologicznej wzrosła o 78%. Trzykrotnie więcej pacjentów czeka dłużej niż pół roku na wizytę u diabetologa.
Jak mówił Piotr Kalinowski z zespołu komunikacji społecznej i promocji mazowieckiego NFZ – jednym z rozwiązań mających odciążyć lekarzy specjalistów jest opieka koordynowana.
– Dzięki wprowadzeniu opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, które wcześniej wymagały skierowania do specjalistów z innych dziedzin. Dotyczy to między innymi badań taki jak Holter EKG, echo serca czy spirometrii – dodaje Piotr Kalinowski.
Celem wprowadzonych rozwiązań jest skrócenie czasu na postanowienie prawidłowej diagnozy, a szybszy dostęp do diagnostyki oraz leczenia ma przede wszystkim przyczynić się do skrócenia kolejek do specjalistów.
– Lekarz rodziny może też zlecić pacjentowi konsultację u dietetyka, diabetologa, kardiologa, pulmonologa, alergologa, nefrologa oraz endokrynologa. A także sam skonsultować się z wymienianymi specjalistami w sprawie stanu zdrowia pacjenta – zaznaczył Piotr Kalinowski.
Pozwoli to na zaopiekowanie się pacjentami w sposób holistyczny przez lekarza rodzinnego.
– Zaproponowane przez Fundusz rozwiązanie obejmują pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, endokrynologicznymi, cukrzycą oraz chorobami płuc i nerek – informuje specjalista.
Na Mazowszu z opieki skoordynowanej można skorzystać w 500 placówkach. Lista placówek jest dostępna na stronie NFZ.
Bernadeta Bajor